Amfibi Deniz Piyade Tugayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Amfibi Deniz Piyade Tugayı
Türk Deniz Piyadeleri.png
Türk Deniz piyadeleri
Etkin 1966-günümüz
Ülke  Türkiye
Bağlılık Türk Deniz Kuvvetleri
Sınıfı Deniz piyade
Tipi Deniz Kuvvetleri
Büyüklük Tugay
Parçası Türk Silahlı Kuvvetleri
Karargâh Foça
Maskot Timsah
Savaşları Kıbrıs Harekâtı
Komutanlar
Komutan Tuğamiral Gürsel Çaypınar
Fırat Kalkanı Harekatında Görevli Deniz Piyadesi
Fırat Kalkanı Harekatı'nda Görevli Deniz Piyadesi

Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı, Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı amfibi bir tugaydır. Karargahı, Foça'dadır.

Görevi düşman ülkenin kıyı sahiline yaptığı çıkartma ile kıyı şeridini ele geçirip geriden gelen birliklere hareket imkanı sağlamaktır.

Deniz piyadeler komando eğitiminin yanında bottan hareket halindeki gemiye çıkma, halatla helikopterden inme, kaçma-kurtulma, arazi şartlarında hayatta kalma gibi eğitimlerden geçmektedirler.

Bu tugayın bir taburu "Özel Amfibi Deniz Piyade Taburu" adı altında 1993-2001 yılları arasında Şırnak Cudi Dağı bölgesinde görev yaptı. Ayrıca Arnavutluk'ta barış gücü olarak bulundu.

Kıbrıs Harekâtı sırasında 20 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs'a ayak basan ikinci Türk askeri birliğidir. O zamanlar alay seviyesinde olan bu birlik Kıbrıs sahilinde Pentemilli plajına çıkarak kıyı başı hattını tutup, paraşütle havadan gelen 1. Hava İndirme Komando Tugayı (Kayseri) ve helikopterlerle indirilen 2. Komando Tugayı (Bolu) ile birleşerek Girne'yi ele geçirdi. Kıbrıs Harekatı'nda yapılan çıkartma operasyonu az sayıda verilen kayıpla dünyanın en başarılı çıkartması kabul edilmektedir.

Şu an Arnavutluk Afganistan ve Kosova da da NATO Kuvvetleri ile birlikte (ISAF ve KFOR) "İnsani Yardım Kuvveti" olarak halen görev yapmaktadır.Fırat Kalkanı olarak bilinen sınır ötesi operasyona bir tabur ile katılım göstermişlerdir.Kış aylarında Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı'nda görev alarak yurt içi ve yurt dışında terörle mücadeleye katkı sağlamaktadırlar.[1]

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmişte Türk Deniz Piyadesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eyyubi Devleti'nin 1174 yılında Selahaddin Eyyubi tarafından kurulmuştur . Diğer sultan ve amirlerin olduğu gibi Selahaddin Eyyubi'nin de Bahriler adında kendine özel bir askeri birliği vardı. Bahriler, Karadeniz'in kuzeyindeki bozkırlardan ele geçirilen köle Kıpçak Türklerinin arasından seçiliyordu.. Bahri birlikleri 800-1000 atlıdan oluşmaktaydı. Bahri kelimesi, deniz veya büyük ırmak anlamına gelen Arapçadaki bahr (بحر) kelimesinden gelir zira Bahrilerin kışlaları Nil'deki Rawda adasında bulunmaktaydı.Bu birlik Türk Deniz Piyadelerinin temeli sayılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]