Amfibi Deniz Piyade Tugayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Amfibi Deniz Piyade Tugayı
Etkin
Ülke  Türkiye
Bağlılık Türk Deniz Kuvvetleri
Tipi Deniz Piyade
Büyüklük Tugay
Garnizon/Merkez Foça
Maskot Timsah
Savaşları Kıbrıs Harekâtı
Komutanları
Komutan Tuğamiral Gürsel Çaypınar
Türk Deniz Piyadeleri
Türk Deniz Piyadeleri
Fırat Kalkanı Harekatında Görevli Deniz Piyadesi
Fırat Kalkanı Harekatında Görevli Deniz Piyadesi

Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı, Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı amfibi bir tugaydır. Karargahı, Foça'dadır.

Görevi düşman ülkenin kıyı sahiline yaptığı çıkartma ile kıyı şeridini ele geçirip geriden gelen birliklere hareket imkanı sağlamaktır.

Deniz piyadeler komando eğitiminin yanında bottan hareket halindeki gemiye çıkma, halatla helikopterden inme, kaçma-kurtulma, arazi şartlarında hayatta kalma gibi eğitimlerden geçmektedirler.

Bu tugayın bir taburu "Özel Amfibi Deniz Piyade Taburu" adı altında 1993-2001 yılları arasında Şırnak Cudi Dağı bölgesinde görev yaptı. Ayrıca Arnavutluk'ta barış gücü olarak bulundu.

Kıbrıs Harekâtı sırasında 20 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs'a ikinci olarak ayak basan Türk askeri birliğidir. O zamanlar alay seviyesinde olan bu birlik Kıbrıs sahilinde Pentemilli plajına çıkarak kıyıbaşı hattını tutup, paraşütle havadan gelen 1. Hava İndirme Komando Tugayı (Kayseri) ve helikopterlerle indirilen 2. Komando Tugayı (Bolu) ile birleşerek Girne'yi ele geçirdi.Kıbrıs harekatında yapılan çıkartma operasyonu az sayıda verilen kayıpla dünyanın en başarılı çıkartması kabul edilmektedir.

Şu an Arnavutluk Afganistan ve Kosova da da NATO Kuvvetleri ile birlikte (ISAF ve KFOR) "İnsani Yardım Kuvveti" olarak halen görev yapmaktadır.Fırat Kalkanı olarak bilinen sınır ötesi operasyona bir tabur ile katılım göstermişlerdir.Kış aylarında Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığı'nda görev alarak yurt içi ve yurt dışında terörle mücadeleye katkı sağlamaktadırlar.[1]

Ekipmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

MPT-76

Bora-12

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]