Anne V. Coates

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Anne V. Coates (d. 12 Aralık 1925, Reigate, Surrey - ö. 8 Mayıs 2018; Los Angeles, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri.), İngiliz kadın film editörüdür. 60 yıllık kariyerinde birçok sinema tarihinde yer etmiş yapımda çalışmıştır.[1]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhtemelen en aşina projesi 1962'de yönetmen David Lean imzalı Arabistanlı Lawrence 'taki editörlük görevi olmuştur. Coates, Arabistanlı Lawrence filmlerindeki çalışmalarıyla En İyi Akademi Film Kurgucusu Ödülü'nü almış ayrıca Becket (1963), Fil Adam (1980), Ateş Hattı (1993) ve Görülmeyenler (1998) filmleriyle bu ödülü beş kez aday gösterilmüştür. Kurgucular ve editörler arasında 2004'te en iyi 250 filmde çalışan tüm kadınların yalnızca yüzde 16'sını oluşturduğu bu sektörde filmlerin % 80'ninde düzenleme ekiplerinde kadın çalışan bulmak zordu, Coates bir üst film editörü olarak bu sektörde sayılı kadın çalışanlarından birisi olmuştur.

Şubat 2007'de BAFTA'nın en yüksek onuru BAFTA Bursu ile ödüllendirildi ve Kasım 2016'da Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından Halk Yaşamı Başarı Ödülü olarak bilinen Akademi Onur Ödülü'ne layık görüldü. Coates'in kızı Emma E. Hickox da annesinin izinden giderek sinema sektöründe başarılı bir editör olmuştur.

Özel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Coates'in ailesi film endüstrisinin merkezinde idi. J. Arthur Rank'ın yeğeni olmasının yanı sıra, evlendiği uzun yıllar beraber yaşadıkları eşi Douglas Hickox yönetmendi. Erkek kardeşi John Coates, (The Snowman ile Yellow Submarine) yapımcı olup, iki oğlundan en büyüğü Anthony Hickox (d. 1959) ve en küçüğü James D.R. Hickox (d. 1965) yönetmen olup tek kızı Emma E. Hickox (d. 1964) 'da film editörüdür.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz asıllı film editörü Anne V. Coates, Kaliforniya, Woodland Hills'deki tedavi gördüğü bir hastanede 8 Mayıs 2018'de 92 yaşında ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]