Julius J. Epstein

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Julius J. Epstein
Doğum22 Ağustos 1909(1909-08-22)
New York, ABD
Ölüm30 Aralık 2000 (91 yaşında)
Los Angeles, Kaliforniya, ABD
VatandaşlıkAmerikalı
MeslekSenaryo yazarı
Akraba(lar)Philip G. Epstein, ikizi
Leslie Epstein, yeğeni
Theo Epstein, yeğeninin oğlu

Julius J. Epstein (22 Ağustos 1909 – 30 Aralık 2000), ikiz kardeşi Philip ile birlikte yazdıkları senaryolarla tanınan Amerikalı senaryo yazarı. İki kardeşin en ünlü eserleri, hiç sahnelenmemiş Everybody Comes to Rick's adlı oyundan uyarladıkları Kazablanka'dır. Bu film Epstein kardeşlere En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü de kazandırdı.[1]

1952 yılında Philip G. Epstein öldü. Yazarlığa devam eden Julius J. Epstein iki kez daha Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. 1998 yılında ise Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği'nin verdiği yaşam boyu başarı ödülünü kazandı.

Senaristin eserleri arasında Four Daughters (1938), The Bride Came C.O.D. (1941), The Man Who Came to Dinner (1942), Mr. Skeffington (1944), Send Me No Flowers (1964) gibi filmlerin senaryoları vardır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Epstein, 22 Ağustos 1909'da New York'ta doğdu. 1931 yılında The Pennsylvania State University'den mezun oldu. Üniversitedeyken ikiziyle birlikte üniversitenin boks takımında yer aldı ve dereceler kazandı. Sonraki senelerde de üniversitesiyle ilişkisini bitirmeyen Epstein, bu okulda misafir olarak ders verdi.

Epstein kardeşler ile patronları Warner Bros'un sahibi Jack Warner arasında her dönem sorunlar oldu. Warner kardeşlerin muzipliklerinden, çalışma alışkanlıkları ve saatlerinden hoşlanmıyordu. 1952 yılında Warner, kardeşlerin isimlerini Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi'ne verdi. Komite tarafından sorgulandıkları sırada Amerikan karşıtı, yıkıcı bir organizasyonda bulunup bulunmadıkları sorulduğunda kardeşlerin "Evet, Warner Bros'ta" diye cevap verdikleri söylenir.[1]

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Epstein, Boston Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık dersleri veren romancı Leslie Epstein'ın amcasıdır. Ayrıca, Chicago Cubs takımı yöneticilerinden Theo Epstein'ın büyük amcasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Julius Epstein, Prolific Screenwriter Who Helped Give 'Casablanca' Its Zest, Dies at 91". New York Times. 1 Ocak 2001. 25 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2010. Julius J. Epstein, a screenwriter of sharp, sardonic dialogue who won an Academy Award for the script of Casablanca, died here on Saturday. He was 91. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]