RCA

Vikipedi, özgür ansiklopedi
RCA Corporation
TürÖzel şirket
Kuruluş17 Ekim 1919
KurucuOwen D. Young
Genel merkeziNew York, ABD
SahibiGeneral Electric (1919-1932)
RCA'nın Nisan 1939'da RCA-NBC'nin New York City istasyonu W2XBS üzerinden düzenli deneysel TV yayınlarının başlangıcı için reklamı

RCA Corporation, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir elektronik şirketiydi. Şirket, 17 Ekim 1919 tarihinde Owen D. Young tarafından Radio Corporation of America adıyla kurulmuş olup 1932 yılına kadar General Electric'in bir yan kuruluşuydu. Şirketin merkezi New York'ta yer almaktaydı.[1]

Yenilikçi ve ilerici bir şirket olan RCA, 50 yıldan fazla bir süredir Amerika Birleşik Devletleri'nde baskın bir elektronik ve haberleşme şirketiydi. RCA, 1920'lerin başında büyük bir radyo alıcısı üreticisi ve ilk süperheterodin modellerinin üreticisi olarak büyüyen radyo endüstrisinin ön saflarında yer aldı. RCA, ayrıca ülke çapında ilk Amerikan radyo ağı olan National Broadcasting Company'yi (NBC) kurdu. Şirket ayrıca, hem siyah beyaz, hem de özellikle renkli televizyonun tanıtılması ve geliştirilmesinde öncüydü.

1970'lerde, RCA'nın görünüşte güçlü yapısı, çeşitlendirilmiş çok uluslu bir holdinge genişlemeye çalışırken zayıflamaya başladı. Şirket, ana bilgisayar endüstrisinde ve CED video diski gibi diğer başarısız projelerde büyük mali kayıplara uğradı. Şirket 1980'lerin ortalarında toparlanmasına rağmen, RCA 1986 yılında General Electric tarafından yeniden satın alındı ​​ve sonraki birkaç yıl içinde şirketin varlıklarının çoğunu tasfiye edildi. Günümüzde RCA yalnızca bir marka adı olarak varlığını sürdürmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "RCA (Radio Corporation of America)". IEEE Global History Network. IEEE. 17 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2020. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]