İçeriğe atla

Nevers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nevers
Nevers arması
Arma
Fransa üzerinde Nevers
Nevers
Nevers
ÜlkeFransa Fransa
BölgeBurgonya-Franche-Comté
DépartementNièvre
İdare
 • Belediye BaşkanıDenis Thuriot
Yüzölçümü
 • Toplam17,33 km²
Rakım180 m
En yüksek nokta238 m (780 ft)
En alçak nokta167 m (547 ft)
Nüfus
 (2019)
 • Toplam33,005
 • Yoğunluk1,900/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Resmî site
www.nevers.fr

Nevers (Fransızca telaffuz: [nəˈvɛʁ]; Latin: Noviodunum, sonraları Nevirnum ve Nebirnum), Orta Fransa'da, Nièvre departmanının Burgonya-Franche-Comté bölgesinde bulunan belediye. Fransa'nın tarihî bölgeleri arasındaki Nivernais kentinin başlıca şehirlerindendir. Paris'in 260 km (160 mi) güney - güneydoğusunda yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevers yazılı tarihe ilk defa Aedui tarafından Roma elindeki bir kasaba olan Noviodunum olarak kaydedildi. Yerleşim yerinde bulunan madalyonlar şehrin o dönemdeki önemini göstermektedir. M.Ö. 52'de Julius Caesar ise, Noviodunum'u Loire kıyılarında uygun bir konumda olması sebebiyle bir depo olarak kullanmıştır. Gergovia öncesi, Noviodunum'daki Aedui, orada bulunanlara, müzakerecilere ve gezginlere katliam yapmış, kalan para ve atları kendi aralarında paylaşıp, ele geçirdikleri mısırları tekne içinde taşımış ve geriye kalanları yakmış veya nehre atmışlardır. Kasabayı tutamayacaklarını düşünerek bütün kasabayı da yakmışlardır. Bu, Sezar için büyük bir kayıp olmuş; böylesine büyük ganimeti hain müttefiklerine terk etmesinde ihmalinin olduğu anlaşılmaktadır. Sezar o yılda sıkıntıda olduğu için bu ihmali gerçekleştirdi. Dio Cassius (xl. 38), Sezar'ın Noviodunum olayıyla ilgili bu hikâyesini anlatır. Sezar'ın vesilesiyle yaptığının hatalı olduğunu belirtiyor ve orijinalini anlayamadığını ve ne hakkında yazdığını bilmediğini belirtiyor.

Nevers'in adı daha sonra Nevirnum olarak belirtilmiş. Tabula Peutingeriana'da Ebrinum olarak yazılmış. Başka kaynaklarda ise adı Nebirnum olarak geçmektedir.

5. yüzyılın sonunda bir piskoposluk merkezi haline geldi. Nevers merkezi 10. yüzyılın başlangıcından kalmıştır. Nevers vatandaşları, 1194 yılında ve 1231'de haklarını almışlar. 14. yüzyılda kısa bir süre için kasaba, Orléans'dan transfer edilip restore edilen bir üniversitenin yerini aldı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevers, Loire Nehri'nin sağ kıyısındaki bir tepenin yamacında yer almaktadır.

Turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ducal Sarayı

Dar sarma yolları, İskele'nden 14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar uzanan sayısız eski evin bulunduğu kasabaya gidiyor.

En önemlisi dini olan binalar arasında, [Saint Quiricus ve Saint Julietta] 'ye ithaf edilen [[Saint-Cyr-et-Sainte-Julitte de Nevers Katedrali] | Saint Cyr-Sainte Julitte Katyeri] Iki binalardan oluşur ve iki apse sahiptir. Batı tarafındaki apsis ve transept, Romanesk kilisesinin kalıntıları iken, nef ve doğu apsisi Gotik stil ve 14. yüzyıla aittir. Doğu ucunda hiçbir transept yok. Güney tarafındaki yanal portal 15. yüzyıla aittir; Yanında 16. yüzyılın başına kadar yükselen devasa ve özenle dekore edilmiş kule.

Saint Etienne Kilisesi, üç adet yayılan şapel ile apsisin karakteristik olduğu Romanesk tarzı Auvergne (province) Auvergne örneğidir. 9. yüzyılın sonlarında kutsanmış ve Cluny 'ye bağlı bir prioryaya aittir.

15. ve 16. yüzyıllarda inşa edilmiş ve Fransa'nın merkezinde bulunan başlıca feodal yapılardan birisi olan Ducal Sarayı (şimdi adalet mahkemeleri ve önemli bir seramik müzesi işgal ediyor). Cephe, her uçta bir taret ve yuvarlak bir kule ile çevrelenmiştir. Büyük merdiveni içeren bir orta kulenin pencereleri, La Marck Evi tarihine ait heykellerle süslenmiş olup, sarayın büyük bir kısmı inşa edilmiş olan üyeler tarafından.

Sarayın arkasında, Loire Vadisi üzerinde ince bir manzaraya sahip açık bir alan bulunmaktadır. 14. yüzyılın sonlarından kalma köşe taretlere sahip kare şeklinde bir kule olan Porte du Croux eski surların kalıntıları arasındadır; Şimdi heykeller ve Roma antikaları koleksiyonunu içeriyor.

Fontenoy 'un zaferini anan 18. yüzyıldan bir zafer kemeri ve kütüphaneyi içeren modern bir bina olan otel de ilginç bir konudur. Loire modern bir taş köprü ile demir demiryolu köprüsüyle geçilmiştir.

Nevers Hayranları Rahibesi evinde Aziz Bernadette Şapeli'nde, Bernadette Soubirous (Aziz Bernadette) 'nin altın ve kristal kalıntılarıyla sunulan bozunmuş kalıntılarını görmek mümkündür .

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevers'te Nevers Katolik Piskoposluk Bürosu, ilk ticaret mahkemesi, ticaret odası ve bir Fransa Bankası şubesi bulunmaktadır. Eğitim kurumları arasında birçok lise, kadın öğretmenler için bir eğitim koleji, dini okullar ve bir sanat okulu bulunmaktadır. Şehirde, porselen, tarım aletleri, kimyasal gübre, yapıştırıcı, kazan, demir eşyaları, çizme, ayakkabı ve kürk giysileri üretmekte ve içki fabrikaları, tabakhane, boya işleri yapmaktadır. Şehrin ticari ürünleri demir ve çelik, odun, şarap, hububat iken, hayvancılıkta yapılmaktadır. Fayans üretiminde kullanılan, hidrolik kireç, kaolin ve kil Nevers civarında çıkarılmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevers'i Paris, Dijon, Lyon, Clermont-Ferrand ve diğer önemli merkezlere bağlayan demir yolu üzerindeki Nevers Garı şehirde bulunmaktadır. Şehirden geçen A77 Nevers'i Paris'e bağlar.

Ünlü kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevers Fransız fayans üretiminin merkezi konumundadır.

Formula 1 pisti olan Magny-Cours Nevers yakınlarında inşa edilmiştir.

Eric Rohmer 'un 1992 filmi olan Conte d'Hiver'nın ikinci yarısının çoğunun da Nevers'te geçmektedir.

Hiroshima My Love filminin bir bölümünde bu bölgede geçen hikâye anlatılmaktadır.

Uluslararası ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevers'in kardeş şehir olduğu şehirler aşağıda listelenmiştir:[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Les villes jumelées". nevers.fr (Fransızca). Nevers. 16 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]