İçeriğe atla

Sorumlu pilot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sorumlu pilot, Kaptan rütbesini elinde tutmalı ve tipik olarak sol koltuğa oturmalıdır. Bir Kaptanın eğitildiği istisnalar vardır, bu durumda iki kaptan kokpitte yer alır ve Eğitim Kaptanı, Sorumlu pilot olur ve sağ koltuğa oturur.

Sorumlu pilot[1] (PIC), uçuş esnasında herhangi bir hava taşıtının (kokpit içinden) idaresinden ve emniyetinden öncelikli olan sorumlu pilot. Bu, tipik bir iki ya da üç pilotlu uçak mürettebatındaki kaptan veya uçağın kontrolünde yalnızca tek sertifikalı ve nitelikli pilot varsa "pilot" olacaktır. PIC kısaltması İngilizce pilot in command kavramının akronimidir. Askerî uçuşlarda uçak komutanı kavramı kullanılır. Uçak komutanı kavramı zaman zaman sivil uçuşlarda da sorumlu pilot anlamında kullanılır.[2] PIC, yasal olarak uçaktan, uçuş emniyetinden ve uçmasından sorumlu olan kişidir ve herhangi bir uçuş kuralının ihlal edilmesinden sorumlu olan birincil kişi olacaktır.

Sorumlu pilotun tanım ve sorumlulukları ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Bir Birleşmiş Milletler kuruluşu olan ICAO'ya göre sorumlu pilot, uçuş süresi boyunca uçağın idare (operasyon) ve emniyetinden sorumlu pilottur.[3] Uçuş süresi, uçağın kendi gücüyle hareket etmeye başlayıp uçuş sonunda tamamen durduğu an arasındaki zamandır ve ruleyi (taksi) de kapsar. Ayrıca uçağın uçuş süresi ABD FAA tarafından "Bir uçağın, uçuş amacıyla kendi gücüyle hareket ettiğinde başlayan ve uçağın iniş sonrasında kapatıldığı zamana kadar olan süre." olarak tanımlanmaktadır.[4]

ABD CFR Başlık 14, Kısım 1, Bölüm 1.1, "komuta pilotunu" şu şekilde tanımlamaktadır:[5]

... kişisi:

  1. Uçuşun işleyişi ve güvenliği konusunda nihai yetki ve sorumluluğu vardır;
  2. Uçuştan önce veya uçuş sırasında komuta pilota atanmıştır; ve
  3. Uçuşun yürütülmesi için uygun kategoriyi, sınıfı ve uygunsa sınıf tipini tutar.

Kaptan ve ikinci pilot[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok pilotlu yolcu uçaklarında kaptan pilot sorumlu pilottur.[1] Bu nedenle kaptan pilot kavramı zaman zaman sorumlu pilot ile eş anlamlı olarak kullanılır. Kaptan pilotlar işletme tarafından atanırlar ve sivil havacılık otoriteleri tarafından bu maksatla yetkilendirilmiş belirli bir lisansa sahiptirler.[1] Bu nedenle her sorumlu pilot kaptan pilot olmayabilir. Yolcu uçaklarında kaptan pilotla birlikte çeşitli uçuş vazifelerini yerine getiren pilotlara ikinci pilot veya F/O (first officer) denir.[1]

Askerî uçaklarda -eğitim altında olmadığı sürece- genellikle kıdemli pilot uçak komutanıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d SHY-01 10 Nisan 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Servetbasol.com
  2. ^ It is the aircraft commander's responsibility to ensure that the aircraft is refuelled with the correct type and quantity of fuel... CAP 434, Refuelling Procedures, 6.2.1.
  3. ^ "ICAO Annex 2" (PDF). 30 Eylül 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2013. 
  4. ^ "Part 1 DEFINITIONS AND ABBREVIATIONS". 12 Ekim 2012. 24 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2013. 
  5. ^ "CFR Title 14 Part 1 Section 1.1". U.S. Federal Government. 1 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2015.