AIRMET

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Örnekler
AIRMET saha tahmininden kısa bir bölüm:

WRNG: ISOL HILL FG. ISOL MOD TURB BLW 6000FT. MOD ICE AND MOD TURB IN CLD.
WINDS:
1000FT: 240/20KT. PS13.
3000FT: 260/25KT. PS10.
6000FT: 260/35KT. PS10.

AIRMET; meteoroloji birimleri tarafından genel havacılık faaliyetleri için hazırlanan ve meydan brifing ofislerine gönderilen, aynı zamanda tüm uçucuların hususî kullanımına sunulan, yazı formatında[1] hava durumu brifing hizmeti. AIRMET hizmeti şunları kapsar:

Saha tahminleri[değiştir | kaynağı değiştir]

AIRMET kavramı, TAF ve METAR'ları da kapsamasına rağmen genellikle sadece saha tahminlerini kastetmek için kullanılır. Her ülkenin hava sahası, meteorolojik bölgelere ayrılır. AIRMET saha tahminleri pek çok ülkede, her bir meteorolojik bölge için, günde 4 kez (6 saatte bir) yayımlanır.

Saha tahminlerinde bulut seviyeleri -METAR ve TAF'tan farklı olarak- ortalama deniz seviyesinden yükseklik olarak verilir.

GAMET[değiştir | kaynağı değiştir]

GAMET saha tahminleri, AIRMET saha tahminlerine destek sağlamak ve FL150 altındaki uçuşların meteorolojik bilgi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yayınlanır.

Erişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Hususî kullanıcılar AIRMET hizmetlerine brifing ofisleri, internet ve otomatik telefon servisi vasıtasıyla ulaşabilirler. Otomatik telefon servisi, AIRMET metinlerinin sürekli okunduğu bir ses kaydıdır. Normal telefon hatlarını kullanarak AIRMET hizmeti almak isteyen uçucular, bu numaraları AIP GEN 3-5'te bulabilirler.[1]

TAF ve METAR'lar faks vasıtasıyla da edinilebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Pooley, Dorothy ve Robert Seaman. The Air Pilot's Manual 2: Aviation Law & Meteorology. 10. baskı. Shoreham, West Sussex: Pooley's Air Pilot Publishing, 2011.
  1. ^ a b c d e Pooley's, sf 286

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]