Nirengi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nirengi ile uzaklık hesabı. Sahil ile gemi (nirengi) arasındaki α ve β açıları ölçülerek geminin sahile olan uzaklığı hesaplanabilir.
Mesafe bilgisi olmadan, sadece iki VHF seyrüsefer istasyonunu kullanarak konum tespiti. VOR 1 seçildikten sonra OBS düğmesi ile hangi radyal üzerinde olunduğu tespit edilir (örnekte 020). VOR 2 seçilir ve aynı işlem tekrarlanır (örnekte 290). Harita üzerinde iki manyetik radyalin kesiştiği nokta yaklaşık olarak uçağın konumudur.

Nirengi veya üçgenleme, haritacılıkta bilinmeyen bir uzunluğu, yüksekliği veya koordinatı bulmak için bir alanı üçgenlere bölerek yapılan hesap. Nirengi hesabında kullanılan referans cisme nirengi noktası veya kısaca sadece nirengi denir. Bu nedenle nirengi sözcüğü Türkçede zaman zaman referans, hareket yeri ve başlangıç anlamlarında da kullanılır.

Nirengi hesabı, deniz ve hava seyrüseferinde de yaygın olarak kullanılır. Örneğin bir taşıtın konumu birden fazla radyo istasyonu tarafından alınan sinyallerin oluşturduğu üçgen vasıtasıyla oldukça hassas olarak tespit edilebilir.

Nirengi sözcüğü Türkçeye Farsça nirang (plan, tasarım) sözcüğünden geçmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "nirengi." 25 Ocak 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Nişanyan Sözlük.