İçeriğe atla

Düzeltilmiş hava sürati

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Düzeltilmiş hava sürati (RAS) veya kalibre edilmiş hava sürati (CAS), işarî hava süratinin (IAS) alet, montaj ve konum hataları giderilmiş hali. RAS İngilizce rectified airspeed ve CAS calibrated airspeed sözcüklerinin akronimidir. İşarî hava sürati, pito-statik sistemden gelen verilerle hesaplanır ve hava taşıtındaki ana sürat göstergesinde görülür. Uçaktaki pito tüpünün montajı esnasında oluşabilecek hatalar, değişik konfigürasyonlarda (flaplı, flapsız vs.) oluşacak hava akışı farklılıkları gibi nedenlerle IAS değeri küçük hatalar içerir. CAS sürati bu hataların giderilmiş halidir.[1]

Bazı uçaklardaki elektronik sistemler CAS süratini hesaplayıp pilota bildirirler. Her uçağın bir sürat kalibrasyon kartı bulunur. Havacılar seyrüseferden önce yolculuk boyunca kullanacakları işarî süratleri sırasıyla CAS, EAS, TAS ve GS'ye dönüştürürler. 200 knot altı süratlerde ve alçak irtifâlarda IAS, CAS, EAS ve TAS arasındaki farklar birkaç knot'ı geçmez. Bu nedenle -pratiklik açısından- özellikle görerek uçuşlarda seyrüsefer hesabı için sıklıkla IAS ve GS kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Measuring airspeeds 3 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Womanpilot.com. Erişim: 5 Mart 2012.