Havayolu (seyrüsefer)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
En üstteki koridor havayolunu temsil eder. Havayolları çek noktalarını ve meydanları birbirine bağlayan hayalî koridorlardır.
San Fransisko ve çevresindeki çeşitli havayolları

Hava yolu, seyrüsefer yardımcıları arasında oluşturulmuş, koridor şeklinde kontrollü hava sahası.[1] Hava yolları VOR, NDB gibi çeşitli radyo seyrüsefer istasyonları arasında oluşturulurlar. Alet uçuşu yapan uçaklar tarafından kullanırlar. Örneğin şehirlerarası veya ülkeler arası yolcu uçağı seferlerinin önemli bir kısmı havayolları üzerinde gerçekleşir.

Hava yolları 10 deniz mili genişliğinde koridorlardır. Havacılık kartlarında sadece orta hattı gösteren bir çizgi ile belirtilirler. Çoğu havayolu A sınıfıdır. Bununla birlikte daha düşük sınıflı kontrollü hava sahalarını kateden hava yolları, katettikleri bölgede düşük sınıfa dahil olabilirler.[2] A sınıfı havayollarında VFR uçuş gerçekleştirilmez.[kaynak belirtilmeli]

Tavsiyeli yol (ADR)[değiştir | kaynağı değiştir]

Tavsiyeli yollar, F sınıfı hava sahalarıdır. Tavsiyeli yollar, kontrolsüz hava sahalarındaki hava yolları olarak tanımlanabilir.[3] Havayolları gibi 10 NM genişliğinde olmalarına rağmen havacılık haritalarında (kart) sadece orta hatları mavi kesikli çizgi ile belirtilir. ADR'leri kullanacak VFR uçakların uçuş planı doldurması gerekir.[4]

ADR'lerde ayrım hizmeti sadece IFR trafiğe verilir.[3] Radyo-telsiz usulleri A sınıfı hava sahalarındaki gibidir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Pooley, Dorothy ve Robert Seaman. The Air Pilot's Manual 2: Aviation Law & Meteorology. 10. baskı. Shoreham, West Sussex: Pooley's Air Pilot Publishing, 2011.
  • Robson, David, Dorothy Pooley ve Helena Hughes. The Air Pilot's Manual 7: Radiotelephony. 3. baskı. Cranfield. Aviation Theory Centre, 2009.
  1. ^ ICAO ANNEX terminolojisi
  2. ^ Robson, s 118
  3. ^ a b c robson, s 115
  4. ^ Pooley's, sf 78.