Sony Interactive Entertainment

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sony Computer Entertainment sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sony Interactive Entertainment
Sony Computer Entertainment Logo.png
Tip Sony'e bağlı
Kuruluş 16 Kasım 1993
Konum Minami-Aoyama, Minato, Tokyo, Japonya
Foster City, California, USA
Toronto, Kanada
Londra, Birleşik Krallık
Melbourne, Avustralya
Seocho-gu, Seul, Güney Kore
Önemli kişiler Kazuo Hirai: Başkan & Grup CEO, SIEI
Jack Tretton: Başkan & CEO, SIEA
Andrew House: Başkan & CEO, SIEE
Shuhei Yoshida: Başkan, SIE Worldwide Studios
Ken Kutaragi: Onursal Başkan, SIEI
Alan Video oyunu endüstrisi
Ürün PlayStation 4
PlayStation 3
PlayStation Portable
PlayStation 2
PSX
PlayStation
PocketStation
Gelir 10,746 milyar $ (2008)[1]
Toplam varlıklar 50,5 milyar $
Sahibi Sony Corporation
Kaynak Sony
Ana sayfa www.scei.co.jp
PlayStation

Sony Interactive Entertainment, video oyunu endüstrisinde çalışan, Sony'ye bağlı şirket. 16 Kasım 1993'te, PlayStation oyun konsollarını üretmek amacıyla Japonya'nın başkenti Tokyo'da kuruldu.

SIE, PlayStation konsollarının üretimi, yazılım ve donanımsal ürünlerin gelişimi gibi görevleri üstlenmektedir. Şirket, ayrıca video oyunu geliştiricisi ve dağıtıcısı olup, Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Okyanusya pazarlarında birçok yan kuruluşa sahiptir.

Japonya'nın en büyük 292. şirketidir. Ayrıca Japonya'daki en büyük 4. oyun şirketidir.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşu ve ilk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Akasaka, Tokyo'da bulunan şirketin merkez binası

Sony Interactive Entertainment, Sony Computer Entertainment International adıyla 16 Kasım 1993'te, Japonya'da kuruldu. Sony Music çatısı altında kurulan şirketin temelleri, Ken Kutaragi, Akira Sato ve Sony Music CEO'su Shigeo Maruyama tarafından atıldı. Şirket, kuruluşunun ardından Sony Music ile ortak çalışmaya, Sony Music'in CD-ROM'lar hakkındaki bilgi ve deneyimlerinden yararlanmaya başladı. Resmî olarak Terry Tokunaka tarafından kurulan şirketin PlayStation projesinin başında ise Ken Kutaragi yer almaktaydı. Sonraları şirketin başına geçen Ken Kutaragi, "PlayStation'ın Babası" olarak da bilinmektedir.[3]

Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Temmuz 2002'de şirketin başına Shigeo Maruyama'nın yerine Tamotsu Iba geçti. Jack Tretton ve Phil Harrison ise ikinci başkanlık statüsüne getirildi.[4]

14 Eylül 2005'te SCE, kendisine bağlı olarak çalışan Sony Computer Entertainment Worldwide Studios'u (SCE WWS) kurdu.[5] SCE, bu şirketin kurulmasıyla yazılım üretimi ve geliştirilmesini amaçlıyordu. Shuhei Yoshida, 16 Mayıs 2008'de Kazuo Hirai'nin yerine SCE WWS'nin başına geçti.[6]

2016 yılında Sony Computer Entertainment, adını Sony Interactive Entertainment olarak değiştirdi.

Yazılım geliştirme stüdyoları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sony Interactive Entertainment'e bağlı olarak çalışan SIE Worldwide Studios, dünya genelinde Sony Interactive Entertainment etiketiyle video oyunu geliştiriciliği ve dağıtımcılığı yapmaktadır.

Sony Computer Entertainment Worldwide Studios'un sahibi olduğu stüdyolar
Japonya

ABD

Avrupa

Kapatılan

Sony Computer Entertainment Worldwide Studios'un ortağı olduğu stüdyolar
Japonya

Kuzey Amerika

Avrupa

Sahibi olduğu oyun ve oyun serileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Consolidated Fiscal Results for the Fiscal Year Ended March 31, 2009" (PDF) (Basın açıklaması). Sony Corporation. 14 Mayıs 2009. Erişim tarihi: 20 Aralık 2009. 
  2. ^ http://toyokeizai.net/articles/-/28539
  3. ^ "The Making Of: PlayStation". Edge Online. Edge. 24 Nisan 2009. 9 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2010. 
  4. ^ "Sony Computer Entertainment Announces Changes in Corporate Officers" (PDF) (Basın açıklaması). Tokyo: Sony Computer Entertainment. 1 Temmuz 2002. Erişim tarihi: 23 Mart 2010. 
  5. ^ "SCE Establishes SCE Worldwide Studios" (PDF) (Basın açıklaması). Sony Computer Entertainment. 14 Eylül 2005. Erişim tarihi: 14 Eylül 2005. 
  6. ^ "SCEI Announces New President of SCE Worldwide Studios" (Basın açıklaması). Tokyo: Sony Computer Entertainment. 16 Mayıs 2008. Erişim tarihi: 23 Mart 2010. 
  7. ^ "SCE Worldwide Studios - External Development". Sony Computer Entertainment. 20 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2009.