İçeriğe atla

Until Dawn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Until Dawn
GeliştiriciSupermassive Games
YayımcıSony Computer Entertainment
SenaristlerGraham Reznick
Larry Fessenden
BesteciJason Graves[1]
PlatformPlayStation 4
Çıkış
 • KA: 25 Ağustos 2015
 • AVR: 26 Ağustos 2015
 • AU: 26 Ağustos 2015
 • JP: 27 Ağustos 2015
 • UK: 28 Ağustos 2015
Türlerİnteraktif drama, hayatta kalma-korku oyunu
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Until Dawn, Supermassive Games tarafından geliştirilen ve Sony Computer Entertainment şirketinin yapımcılığını yaptığı PlayStation 4 için çıkarılan interaktif drama hayatta kalma-korku oyunu.[2] İlk başta oyunun PlayStation 3 sürümünün çıkarılması ve PlayStation Move desteğinin olması planlanmıştır. Ama Ağustos 2014'te oyunun PlayStation 4 sürümü tanıtılmıştır.[3] Oyun, Ağustos 2015'te dünya çapında çıkmıştır.[4]

Until Dawn, görselliği üzerine övgüler almıştır. Seçim mekanikleri, korku ögeleri, müzik, ses oyunculuğu ve oynanış tasarımı bakımından olumlu eleştiriler almıştır. Eleştirilerin çoğu oyunun hikâyesinin gidişatı, kamera açıları, karakter hareketleri ve kısmen doğrusal konusuna yapılmıştır.

Haziran 2017'de The Inpatient adlı ön bölüm niteliğindeki oyun duyuruldu ve 2018'de piyasaya sürüldü.

Oyun genel olarak, Blackwood ormanlarında bulunan ve Washington ailesine ait bir dağ evinde kaldıkları sırada yaptıkları kötü bir şaka sonrasında ikiz kardeş olan arkadaşlarının ortadan kaybolmasından tam bir sene sonra kış vakti yeniden bir araya gelen sekiz gencin başından geçenleri anlatmaktadır. Gece ilerledikçe gençler kendilerini bir takım olaylar silsilesinin içinde bulacaklarıdır. Gençler, olayların içinden çıkmaya çalışırken bir yandan birbirleriyle olan ilişkilerini şekillendirecek, bir yandan da ortadan kaybolan arkadaşlarına aslında ne olduğunu keşfedeceklerdir. Bu sırada bulundukları orman hakkındaki gerçeklerle karşı karşıya gelecek olan ekip, bir anda kendilerini saat 07:00'de şafak sökene kadar bir ölüm-kalım mücadelesinin içinde bulacaklardır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelebek Etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, genel olarak oyuncunun seçimlerine göre ilerler. Oyuncunun seçimlerine göre karakterlerin birbiriyle olan ilişkileri değişebilir; karakterler yaşayabilir veya ölebilir. Oyunun başlangıcında bu, kelebek etkisiyle anlatılır. Ayrıca oyunda Hannah hariç tüm karakterler kontrol edilebilir. Mesela bir bölümde önce Sam'i yönetirken, az sonra Chris'i yönetebilirsiniz. Bu da oyunun farklı sonlarının olmasını sağlar. Ayrıca ölümler kalıcıdır. Oyunun anlatısı bu değişikliklere uyum sağlayacak ve ölen karakterler olmadan ilerlemeye devam edecektir.  Sıkı otomatik kaydetme sistemi, oyuncuların önceden kaydedilmiş bir dosyayı yeniden yüklemelerini önler. Bu, olumsuz sonuçlarla seçimlerin geri alınmasını imkânsız hale getirir. O yüzden oyuncu, seçim yaparken çok dikkatli olmak zorundadır. Oyuncunun, seçimini değiştirmenin tek yolu oyunu bulunduğu noktadan yeniden başlatmak veya sonuna kadar devam edip yeni bir oyun başlatmaktır.[5] Oyunun içerdiği sahnelerin hepsinin tek bir oynanışta görülmesi mümkün değildir. Oyuncunun yapacağı seçimlere bağlı olarak 20'den fazla farklı son bulunur.

Totemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda çeşitli yerlere dağılmış totem parçaları bulunmaktadır. Oyunda beş çeşit totem vardır: ölüm, kayıp, tehlike, kılavuzluk ve kısmet totemleri. Her totemin kendine ait rengi vardır. Örneğin ölüm totemleri siyah renkte iken tehlike totemleri kahverengidir. Totemlerde oyunun içinden bazı kesitler yer almaktadır. Bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceği oyuncunun vereceği kararlara bağlıdır. Oyuncu, totemleri bularak geçmişe dair olayların anlatıldığı bir videoyu açığa çıkaracaktır. Her totem parçası, videonun rastgele bir kesitinin kilidini açacaktır.

Kontroller[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda karakterler konsol koluyla hareket ettirilir. Yine konsol koluyla ne yapılacağına karar verilir .Kimi seçimler zaman ayarlıdır (QTE). Ayrıca konsolla bazen nişan alınarak silah kullanılır. Ayrıca oyunun çoğu yerinde oyuncunun bazı konsol tuşlarına hızlıca basması istenirken kimi yerlerde konsolun kıpırdatılmamasının istendiği yerler de olacaktır.

Oyunun Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Şubat 2014'te soğuk bir kış vakti, Alberta'daki Blackwood ormanında Washington ailesine ait bir dağ evinde kalan ve çoğu eskiden beri birbirini tanıyan bir arkadaş grubu vardır. Grubun üyeleri birbirlerine aşık olan Ashley (Ash) ve Christopher (Chris), Mike'ın eski kız arkadaşı Emily (Em), Michael (Mike) Mike'ın şimdiki kız arkadaşı Jessica (Jess), Samantha (Sam), Emily'in şimdiki erkek arkadaşı olan Matt, Hannah ve Beth Washington ikiz kardeşler ve onların ağabeyleri olan Josh'tan oluşmaktadır. Bir gün Jess, Hannah'a bir şaka organize eder. Zira Hannah, Mike'a çok aşıktır ve Jess onun Mike'a asıldığını düşünmektedir. Şakanın içeriği şudur: Jess, güya Mike tarafından yazılmış bir not hazırlar ve bunu mutfakta Hannah'ın bulabileceği bir yere bırakır. Üzerinde Mike'ın Jess'ten ayrıldığını ve Hannah'ın ona karşı beslediği hislerden haberi olduğunu ve onu odasına çağırdığını yazmaktadır. Hannah'ın en yakın arkadaşı olan Sam, bu şakaya karşı çıkar, Hannah'ın Mike'ı sevmesinin onun suçu olmadığını söyler ancak arkadaşlarını ikna edemez ve şakayı engellemek için Hannah'ı köşk içinde aramaya koyulur. Ancak Hannah çoktan Mike'ın bulunduğu odaya girmiştir. Bu sırada Jess ve Em yatağın altına, Ashley dolabın yakınına ve Matt de dolabın içine saklanmış ve olan biteni kameraya kaydetmektedir. Tüm bunlar olurken Hannah'ın ikiz kardeşi Beth, abisi Josh, Josh'ın en yakın arkadaşı Chris'le mutfaktadır ve Josh'la Chris, mutfaktaki ada tezgaha başlarını koymuş uyumaktadırlar. Beth, birden mutfak penceresinden onları izleyen gizemli bir adam görür. Bunu arkadaşlarına haber vermek ister ancak etrafta kimseyi bulamadığı gibi mutfakta uyuyanları da uyandıramaz. Alt katta bunlar olurken o sırada üst katta Mike'la odada baş başa olduğunu düşünen ve şakadan bihaber olan Hannah tam üstünü çıkarmışken odada gizlenmiş olan arkadaşları birden ortaya çıkar. Hannah, kendisine yapılan bu ağır şakayı kaldıramaz ve köşkten koşarak ormana doğru kaçar. Hannah'ın koşar adım evden çıkışını mutfaktan gören Beth, Hannah'ın arkasından kapıya kadar giden arkadaşlarının Hannah'a ne yaptığını öğrenir ve Hannah'ın peşinden ormana doğru gider. Beth, ormanın içinde Hannah'ı bulur. Ancak ikisi de çok geçmeden bilinmeyen bir yaratık tarafından bir uçurumun eşiğine kadar kovalanırlar. Uçurumda asılı kalan ikiz kardeşler, yaratığı alev silahıyla oradan uzaklaştıran bir yabancının kendilerine el uzatıp kurtarmaya çalışmasına rağmen uçurumdan aşağı düşerler. Bu olaydan sonra ikizlerin bedenleri bir daha bulunamaz, kayıp ilanı verilir, soruşturma açılır ancak asla kapanmaz.

Bu yaşananlardan tam bir sene sonra 2015'te Josh, kayıp kardeşlerinin anısına olayın yıldönümünde ekibi köşke çağırır. Grubun bazı üyeleri arasındaki gerilimlere ve yaşanan tüm trajediye rağmen sağ olan bütün grup üyeleri köşke gelir. Bütün herkes teleferikle köşke çıktıktan sonra herkes birbirinden ayrı bir şekilde ikili üçlü gruplar halinde takılmaya başlar. Saat 23:00 sularında Jess ve Mike da baş başa vakit geçirmek için misafir evinin yolunu tutarlar. Bilmedikleri şeyse gizemli bir yaratık tarafından takip edildikleridir. Uzun bir yürüyüşten sonra misafir evine varıp baş başa oldukları sırada Jess, aniden kendilerini takip eden bu yaratık tarafından pencereden dışarı çekilip kaçırılır. Mike da Jess'inin hemen arkasından eline bir Sniper tüfeği alıp koşar. Jess'in peşinden giden Mike terk edilmiş bir sanatoryuma ve sanatoryumun hemen yanındaki eski bir madene varır. Mike, Jess'i burada ölü ya da canlı olarak bulacaktır. Canlı bulduğunda Jess, bir asansörün üstünde yatmaktadır, feci şekilde yaralanmıştır, acı çekiyordur. Mike tam onu bulduğu esnada Jess'in üzerinde yattığı asansör aşağı düşer ve Mike, Jess'in öldüğüne kanaat getirir. Daha sonra kendisini birinin izlediğini fark eden Mike, gizemli yabancının peşinden giderek sanatoryuma sızar ve etrafı araştırmaya koyulur. Sanatoryum 1952'de yaşanan bir maden faciası hakkında bilgiler içermektedir. Faciada bir grup madenci madende mahsur kalmış ve uzunca bir süre dışarı çıkamamıştır. Keşfi sırasında sanatoryum, 40 yıl önceki maden faciası ve daha fazlası hakkında bilgiler keşfedecektir.

Tüm bunlar olurken o sırada dağ evinde Josh, Ashley, Chris ve Sam maskeli bir psikopatla karşı karşıya gelirler. Josh, ortadan kaybolmuştur ve psikopat önce Ashley ve Chris'e saldırır. Bu sırada Sam üst katta banyo yapmaktadır ve dış dünyadan kendini soyutlamıştır. Psikopat, Ashley ve Josh'ı ellerinden bir duvara asar ve Chris'ten bir seçim yapmasını ister. Buna göre hareketli bir döner testereyi ya Ashley'e ya da Josh'a yönlendirecektir. Testere her iki seçimde de Josh'ı ortadan ikiye bölecektir ancak yapılan seçimler Chris'in Asley'le olan ilişkisini etkileyecektir. Matt ve Emily de dışarıda Ashley ve Chris'le buluşup maskeli psikopatın varlığından haberdar olup harekete geçerler. Önce teleferik istasyonuna giderler ancak teleferik sistemi kilitlenmiştir ve anahtarlar hiçbir yerde yoktur. Bunun üzerine ikili, zorlu bir yürüyüşle bir radyo kulesine varırlar ve bir yardım çağrısı yayınlarlar. Onlar kuleye doğru yürürken Sam, işittiği bir sesle banyodan çıkar ve üzerinde ok işareti olan balonları izleyerek köşkün sinema salonuna varır. Burada psikopat, ona Josh'ın ikiye bölündüğü videoyu izlettikten sonra Sam'i kovalamaya başlar. Sam psikopattan kaçmayı başarır veya köşkün bodrum katında psikopat tarafından yakalanıp bayıltılır.

Matt ve Emily kulede aldıkları bilgiye göre kar fırtınası nedeniyle kurtarma ekibi ancak şafak sökünce yani sabah saat 07:00'de gelebilecektir. Ve böylece gençlerin şafak sökene kadar sürecek olan hayatta kalma mücadelesi böylece başlamıştır. Tek amaçları ne yapıp edip kurtarma ekibi gelene kadar sağ kalmaktır. Tam bu sırada bilinmeyen bir yaratık radyo kulesini madene doğru devirir ve Matt'le Emily birbirinden ayrı düşerler. İkisi de madenden bir çıkış yolu ararken Emily, hikâyenin en başında Hannah ve Beth'in düştüğü yere ulaşır ve bir taşın üstünde Beth'in kafasını bulur. Biraz sonra ise alev silahlı bir adamla karşılaşır. Adam ona işaret fişeği verir ve hemen buradan kaçmasını söyler. Hemen bir çıkış yolu aramaya devam eden Emily, uzun kolları ve bacakları olan insansı bir yaratık tarafından kovalanır. Bu sırada psikopat, Sam'i aramaya koyulan Chris ve Ashley'e bir kez daha saldırır. Bu kez yapacağı işkencede Chris ve Ashley'i bir masa etrafındaki sandalyelere bağlamıştır. Chris'ten masanın üstündeki tabancayı almasını ve üstlerindeki dönel testereler onları kesmeden önce Chris'ten kendisini veya Ashley'i vurmak arasında bir seçim yapmasını ister. Silah kurusıkıdır (ancak Chris ve Ashley bunu bilmez) ve testereler, onlara ulaşmadan hemen önce durur ancak burada da Chris'in yapacağı seçim onun Ashley'le arasındaki ilişkiyi etkileyecektir.

Saat 04:00 sularında Mike, maskeli psikopat Chris, Ashley ve Sam'le karşı karşıyayken dağ evine döner. Maskeli adam, maskesini çıkarır ve o sırada evde olan herkes maskeli adamın aslında Josh olduğunu öğrenir ve büyük bir şaşkınlık yaşar. Josh, tüm bu olayları kız kardeşlerinin "ölümünün" intikamını almak için kurguladığını itiraf eder çünkü "ölümlerinden" arkadaşlarını sorumlu tutmaktadır. Tabi olaylar esnasında misafir evinde Jess'in başına gelenlerin sorumluluğunu da üstlenmez çünkü Jess'in başına gelenlerden gerçekten de haberi yoktur ancak Mike olanlar için Josh'ı suçlar.. Bunun üzerine Mike ve Chris, Josh'ı alır ve bir barakada polisler gelene kadar bir direğe bağlarlar. Önce Chris, bir müddet başında durduktan sonra ise Mike onu orada bırakıp dağ evine dönerler. Bir süre sonra - eğer madenden sağ çıkabilirse - Emily dağ evine panik halinde ve yaralı bir şekilde ulaşır. Jess ve Matt'ten ise hala bir haber yoktur. Çok geçmeden Emily'nin madende karşılaştığı alev silahlı yabancı dağ evine gelir. Yabancı, gençlere dağ hakkındaki gerçekleri anlatmaya başlar. Onlara geçen sene yaşananlardan sonra buraya tekrar gelmelerinin "büyük bir hata" olduğunu ve bu dağda bir lanetin kol gezdiğini söyler. Bu dağların gerçek sahibinin wendigolar olduğunu söyler. Zira bu dağda bir kişi, insan eti yerse wendigonun ruhu bedenini ele geçirecek ve onu yamyam bir canavara dönüştürecektir. 1952'deki maden faciasından beridir dağda wendigolar kol gezmektedir. Bu sırada Mike, Jessica'yı kaçıran ve kendisinin de madende gördüğü yaratığın aslında bir wendigo olduğunu hatırlar. Ayrıca aklına barakada bağlı bıraktıkları Josh gelir. Yabancı, Josh'ın muhtemelen çoktan ölmüş olabileceğini söyler. Bunun üzerine Chris, Josh'ı almaya gideceğini söyler. Yabancı da Chris'e eşlik edeceğini söyler ve gençlere bodrum katına inmelerini ve oradan hiç çıkmamalarını söyler. Chris, alev silahlı adamla birlikte Josh'ı bıraktıkları yere varınca Josh'ın orada olmadığını görür (wendigonun Josh'ı baygın halde sürükleyerek bir yere götürdüğünü sadece oyuncu bilmektedir). Kısa süre sonra ikisi de wendigonun saldırısına uğrarlar. Alev silahlı adam bu saldırıda ölür ve Chris'le wendigo arasında dağ evine doğru bir kovalamaca başlar. Chris sağ salim dağ evine varmayı başarır (veya kaçış esansında ölebilir) . Ashley ve Chris (eğer Chris ölmüşse Ashley ve Mike) bodrum katına inerler. Chris onlara yabancının öldüğünü ve Josh'ın kaybolduğunu söyler. Ekip, birlikte alev silahlı adamın bizzat yazdığı ve wendigolar hakkında detaylı bilgi veren bir takım yazılı dosyaları incelemeye başlarlar. Buna göre wendigolar kurbanlarını taklit edebilmekte, sadece ateşle öldürülebilmekte ancak öldürülürse ruhu serbest kalıp havaya karışmaktadır. Bu yüzden bir wendigoyu öldürmek en son seçenek olmalıdır. Bu sırada eğer madenden kaçarken ısırılmışsa Emily, wendigo tarafından ısırıldığını söyler ve Mike, onu vurup öldürmek veya vurmamak arasında seçim yapmak zorunda kalır.

Ekip, tek kaçış yolu olarak teleferiği görmekte ve teleferiğin anahtarlarının da Josh'ta olduğunu düşünmektedir. Saat 05:00 civarında Mike, Josh'ı bulmak için sanatoryuma gider. Burada 1952'deki faciada madende hapsolan düzinelerce madencinin uzun süre aç kalıp birbirlerini yiyerek wendigolara dönüştüğüne dair bilgiler keşfeder. Onların alev silahlı adam tarafından sanatoryumda hapsedildiği yeri keşfeder ve buradaki wendigoları kazara serbest bırakır. Bu sırada diğerleri de Josh'ı madenlerde aramaktadır. Ashley ve Chris bu sırada madende pusu kurmuş wendigonun tuzaklarına kurban gidebilirler. Arayışlarına devam eden Sam ve sanatoryumdan gelen Mike, (bu sırada wendigonun kendilerini sessizce takip ettiklerinden habersiz) wendigonun kurbanlarını muhafaza ettiği bir yer keşfederler ve burada alev silahlı yabancının (veya onunla birlikte oyunun önceki bölümlerinde ölmüş olan arkadaşlarının) kancaya/kancalara asılmış cansız bedenini/bedenlerini bulurlar. Sam ve Mike bu yerin yakınlarında Josh'a ulaşır. Josh'ın akli dengesi yerinde değildir. Sürekli (bölümlerin arasında çıkan) psikiyatristi Dr. Alan Hill ve ikiz kardeşlerinin olduğu halüsinasyonlar görmektedir. Mike, Josh'ı yanına alarak madenden çıkarmaya çalışır ancak Josh, wendigonun saldırısına uğrar. Eğer Sam, Hannah tarafından yazılmış bir günlük bulup gerçeği keşfederse Josh, saldırıyı bir şekilde atlatacaktır, yoksa ölecektir. Günlükte yazan gerçek şudur ki, kendilerine saldıran ve gece boyu peşlerinde olan wendigo aslına bir sene önce ikiz kardeşi Beth'le uçurumdan düşen Hannah'tan başkası değildir. Hannah bir şekilde düşüşten sağ kurtulmuş ancak Beth onun kadar şanslı olamamıştır. Hannah'ın düşme sonucu bacağı kırılmıştır. Yaklaşık 1 ay açlık çekmiş ve en sonunda dayanamayıp kardeşinin cansız bedenini yiyerek wendigoya dönüşmüştür. Saat 06:30 sularında tüm bunlar olurken o sırada saatlerdir madende olan Matt, yaralı halde bitap düşmüş olan Jessica'yla karşılaşır. İkisi birlikte madenden bir çıkış yolu aramaya çalışırlar. Bu sırada kendilerini kovalayan wendigoya dönüşmüş Hannah'tan da kaçmaya çalışırlar (bu sırada ikisi de veya sadece biri ölebilir). Nihayetinde Mike ve Sam, dağ evine dönerek hayatta kalan tüm grup üyeleriyle buluşup Hannah dahil tüm wendigolardan korunmak için bodrum katına sığınırlar. Dağ evini basan wendigolar arası gerçekleşen kavgadan bir gaz kaçağı oluşur. Mike ve Sam, bu kaçağı kullanarak dağ evini ve tüm wendigoları yok etmek üzerine plan kurarlar. Dikkatlice uyguladıkları plan sonrasında köşkü havaya uçurup Hannah dahil tüm wendigoları ve muhtemelen hayatta kalan bazı grup üyelerini yok ederler (hatta Mike kendini bu sırada feda edebilir). Patlama sonrası şafak sökmüştür ve gelen kurtarma helikopteri hayatta kalan herkesi kurtarır.

Oyun sonu yazılarında, Josh hariç, hayatta kalan karakterlerin karakolda dağda yaşanan olaylar hakkında verdikleri ifadeler yer almaktadır. Son olarak oyun sonu yazılarının ardından - eğer ki wendigoya dönüşen Hannah'ın saldırısından bir şekilde kurtulmuşsa - Josh'ın alev silahlı yabancının kafasını yiyerek wendigoya dönüştüğü ve madeni araştıran polislere doğru yürüdüğü bir sahne yer almaktadır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sam gayretli, düşünceli ve maceraperest bir kızdır. Oyunun girişinde Hannah'a yapılan şakayı durdurmaya çalışırken görülmektedir. Hannah'nın en iyi arkadaşıdır. Aklı başında, arkadaş canlısı, doğaya ve hayvanlara güçlü bir sevgi duyan, bir korumacı olma düşleri olan birisidir.
Mike zeki, kararlı, ikna edici ve kızlar için popüler olan birisidir. Oyunun geçtiği zaman diliminde kız arkadaşı Jessica olan Mike, bir yıl önce Emily ile çıkmıştır. Oyunun girişinde Mike, Hannah'a yapılan şakada baş aktörlerden biri olup şaka sırasında istekli görünmüştür. Şaka sırasında diğer arkadaşları saklanırken Hannah'ı baştan çıkarmaya çalışmıştır.
Mike'ın kız arkadaşı olan Jess kendine güvenen, çabuk inanan ancak saygısız birisidir. Bir model olmayı düşlemektedir. Oyunun girişinde, Jess güya Mike'la ayrıldığını yazdığı bir not bırakarak Hannah'a yapılan şakayı başlatan kişi olmuştur. Hannah'a yapılan şaka sırasında Mike'ın eski kız arkadaşı Emily ile yatağın altında saklanırken görünür.
Mike'ın eski kız arkadaşı olan Emily becerikli, zeki, ikna edicidir. Keskin dili ve pratik zekâsıyla bilinmektedir ve 4.0 ortalamasıyla okulunun en başarılı öğrencisidir. Modaya yoğun bir ilgi duymaktadır ve bir dergide stil editörü olmayı düşlemektedir. Oyunun girişinde Hannah'a şaka yapılırken Mike'ın şimdiki kız arkadaşı Jess ile yatağın altında saklanırken görünür. Şu anda (yani oyunun geçtiği zaman diliminde) Matt ile çıkmaktadır.
Emily'nin şimdiki erkek arkadaşı olan Matt yüksek motivasyonlu, hırslı ve atletik birisidir. Okuduğu lisenin yıldızıdır ve kız arkadaşı Emily'ye çok sadıktır. Oyunun girişinde yapılan şaka esnasında bir dolapta saklanırken ve şakayı kameraya kaydederken görünmektedir.
Ashley entelektüel, samimi ve araştırmacı biridir. Çok itaatkârdır ama hayalet ve doğaüstü şeylere karşı korkusu vardır. Korku filmlerini sevmez. Yazar olmak istemektedir. Hannah'a yapılan şakada olmasına rağmen diğerlerine göre daha az görünmüştür. Chris'e aşıktır.
Sistemli, koruyucu ve espritüel biri olan Chris; mizahı ve nazik kişiliği ile grubun en komik üyesidir. Çözümleyici, korkunç durumlarda bile sakin kalabilen birisidir. Pompalı tüfek kullanmayı iyi bilmektedir. Oyunun girişinde Hannah'a yapılan şakada doğrudan yer almamıştır. O sırada Josh ile birlikte mutfakta uyumuştur. Ashley'e aşıktır.
Josh, Hannah ve Beth Washington'ın abisidir. Düşünceli, sevgi dolu ve karışık birisidir. Psikolojik sorunları vardır. Arkadaşlarını çok önemser. Chris'i kardeşi gibi sevmektedir. Özellikle Sam'i çok sevmektedir. Babasının izinden gidip bir film yapımcısı olmak istemektedir. Chris ile beraber Hannah'a yapılan şakada Chris'le mutfakta uyurken yer almıştır.
Beth ve Hannah ikiz kardeşlerdir ve Josh'ın küçük kardeşleridir. Hannah, Mike'a çok aşıktır. Oyunun en başında Mike'ı görmeye sabırsızlanan Hannah, kendisine yapılacak şakadan habersiz Mike ile yalnız vakit geçirmek için can atar. Mike'la baş başa oldukları sırada şaka gerçekleştikten sonra Hannah, kendisine yapılanlara dayanamaz ve koşar adım köşkten çıkarak ormana doğru kaçar. Şaka sırasında mutfakta olan Beth de grubun ne yaptığını öğrendikten sonra Hannah'ın peşinden ormana doğru gider. Beth, Hannah'ı bulduktan sonra bilinmeyen bir yaratık tarafından bir uçurumun eşiğine kadar kovalanırlar ve orada asılı kalırlar. Alev silahlı bir kişi yaratığı uzaklaştırıp onları kurtarmaya çalışır ancak ikisi de uçurumdan düşerler.
Bölümlerin arasında çıkar. Josh'ın psikiyatristidir.
 • Yabancı rolüyle Larry Fessenden
 • Yıllardır Blackwood Dağı'nda (oyundaki olayların gerçekleştiği mekan) yalnız yaşamaktadır. Bölgeyi avucunun içi gibi bilmektedir. Yanında sürekli alev makinesi taşımaktadır ve gençleri sürekli gizlice takip etmektedir. Uçurumda asılı kalan Hannah ve Beth kardeşleri kurtarmaya çalışır ama başaramaz. Bu olaydan bir sene sonra yolu kısa süreliğine de olsa, Hannah ve Beth'in arkadaşları olan bu sekiz gençle kesişecek ve onlara Blackwood hakkındaki gerçekleri anlatacaktır.

Eleştirel görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Until Dawn pozitif yorumlar aldı. 71 incelemenin değerlendirildiği GameRankings'de %80.37'lik bir ortalama yakaladı.[6] Ayrıca 103 incelemenin değerlendirildiği Metacritic'te 100 üzerinden 79 puan aldı.[7]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül töreni Kategori Aday Sonuç Kyn.
2015 Golden Joystick Ödülleri Yılın Playstation Oyunu Until Dawn Adaylık [19]
Global Game Ödülleri En İyi Korku Oyunu Kazandı [20]
En İyi Orijinal Oyun Üçüncülük
The Game Ödülleri En İyi Hikâye Adaylık [21]
2016 New Statesman'in "2015'in En İyi 10 Video Oyunu" En İyi Oyun Yedincilik [22]
Hardcore Gamer'ın 2015 in En İyileri En İyi Macera Oyunu İkincilik [23]
PlayStation Blog'un 2015'in En İyileri En İyi PS4 Oyunu Adaylık [24]
En İyi Hikâye Adaylık
SXSW Gaming Ödülleri Teknik Başarıdaki Mükemmellik Adaylık [25][26]
NAVGTR Ödülleri Yardımcı Performans - Drama Mike rolünde Brett Dalton Adaylık [27]
Ses Kullanımı, Yeni IP Until Dawn Adaylık
İngiliz Akademisi Oyun Ödülleri İngiliz Oyunu Adaylık [28]
Oyun İnovasyonu Adaylık
Orijinal Mülkiyet Kazandı
Hikâye Adaylık

Spin-off ve prequel (ön bölüm) oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

PlayStation LifeStyle ile yapılan bir röportajda yürütücü yapımcı Pete Samuels, Supermassive Games'in Until Dawn'ın devamı hakkında çalıştığını belirtti.[29] Until Dawn: Rush of Blood adındaki bir spin-off oyunu Sony tarafından Paris Oyun Haftası 2015'te duyuruldu. Arcade shooter olarak tanımlanan oyunun gelişim aşaması, Until Dawn'ın gelişim aşamasının ortalarında başladı. Oyun, PlayStation VR platformunda 13 Ekim 2016 tarihinde piyasaya sürüldü.[30]

E3 2017'de The Inpatient adlı prequel oyunu duyuruldu. Hayatta kalma-korku oyunu olarak tanımlanan oyun, Until Dawn'da yaşanan olayların 60 yıl öncesini anlatacak ve birinci şahıs perspektifini kullanacak.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Greening, Chris. "Jason Graves creates a cinematic horror score for Until Dawn". Video Game Music Online. 7 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2015. 
 2. ^ "Until Dawn, The Unfinished Swan, and Journey Confirmed for PS4". IGN.com. 22 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2014. 
 3. ^ "Gamescom 2014: Until Dawn is Now a PS4 Exclusive, Uses the Killzone: Shadow Fall Engine (Updated)". playstationlifestyle.net. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2014. [ölü/kırık bağlantı]
 4. ^ Samuels, Pete (26 Mayıs 2015). "Until Dawn Launches on PS4 August 25th". PlayStation Blog. 20 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2015. 
 5. ^ "Prima Games sitesinden Bell Larryn'in yazısı". Prima Games. 12 Mayıs 2020. 26 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2020. 
 6. ^ a b "Until Dawn for PlayStation 4". GameRankings. 21 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 7. ^ a b "Until Dawn for PlayStation 4 Reviews". Metacritic. 28 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 8. ^ Carter, Chris (24 Ağustos 2015). "Review: Until Dawn". Destructoid. 14 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 9. ^ L. Patterson, Mollie (24 Ağustos 2015). "Until Dawn review". Electronic Gaming Monthly. 28 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 10. ^ Whitehead, Dan (27 Ağustos 2015). "Until Dawn review". Eurogamer. 9 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2016. 
 11. ^ Marchiafava, Jeff (24 Ağustos 2015). "A New Dawn For Interactive Storytelling - Until Dawn - PlayStation 4". Game Informer. 10 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 12. ^ Vazquez, Jessica (24 Ağustos 2015). "Until Dawn Review". Game Revolution. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 13. ^ Ray Corriea, Alexa (24 Ağustos 2015). "Until Dawn Review". GameSpot. 27 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 14. ^ Bloodworth, Daniel (24 Ağustos 2015). "Until Dawn Review". GameTrailers. 5 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 15. ^ Blain, Louise (24 Ağustos 2015). "Until Dawn review: a dark night rises". GamesRadar. 30 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 16. ^ O'Brien, Lucy (24 Ağustos 2015). "Until Dawn Review". IGN. 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 17. ^ Kollar, Philip (24 Ağustos 2015). "Until Dawn review: a cabin in the woods". Polygon. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 18. ^ Orry, Tom (24 Ağustos 2015). "Until Dawn Review". VideoGamer.com. 23 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2015. 
 19. ^ Reynolds, Matthew. (2 Eylül 2015). "Golden Joystick Awards 2015 voting now open to the public" 30 Ekim 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Digital Spy. Erişim tarihi: 5 Eylül 2015.
 20. ^ "Until Dawn". Game Debate. 14 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2015. 
 21. ^ Nunneley, Stephany (4 Aralık 2015). "The Game Awards 2015 – Game of the Year goes to The Witcher 3". VG247. 6 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2015. 
 22. ^ Ahmed, Emad (31 Aralık 2015). "The top ten best videogames of 2015". New Statesman. 3 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2016. 
 23. ^ "Best of 2015 – Day Four: Adventure, Platformer, DLC/Expansion, Mobile". Hardcore Gamer. 4 Ocak 2016. 4 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2016. 
 24. ^ Massongill, Justin (18 Aralık 2015). "Vote Now: PS.Blog Game of the Year 2015 Awards". PlayStation Blog. 27 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2015. 
 25. ^ "SXSW Gaming Awards". South by Southwest. 29 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2016. 
 26. ^ Aviles, Estevan (19 Mart 2016). "2016 SXSW Gaming Awards Winners Announced!". South by Southwest. 6 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2016. 
 27. ^ "Nominees". National Academy of Video Game Trade Reviewers. 9 Şubat 2016. 16 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2016. 
 28. ^ "British Academy Games Awards Nominees in 2016". BAFTA. 10 Mart 2016. 1 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2016. 
 29. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; playstationlifestyle.net isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 30. ^ Martin, Matt (27 Ekim 2015). "Until Dawn: Rush of Blood is a "fast-paced arcade shooter" for PlayStation VR". VG 247. 7 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]