LittleBigPlanet (seri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
LittleBigPlanet (seri)
LBP Logo.png
Serinin oyunlarında kullanılan logo
Yayımcı(lar) Sony Computer Entertainment Europe
Yapımcı(lar) Media Molecule,
SCE Cambridge Studio
Platform(lar) PlayStation 3, PlayStation Portable
Tür(ler)i Platform

LittleBigPlanet, Media Molecule tarafından geliştirilen platform türündeki video oyunu serisi. 2008'de PlayStation 3 için yayınlanan LittleBigPlanet ile başlayan seri,[1] 2009'da SCE Cambridge Studio ortaklığıyla PlayStation Portable için geliştirilen aynı isimli oyunla devam etti.[2] Ocak 2011'de ise serinin üçüncü ve son oyunu LittleBigPlanet 2, PlayStation 3 platformu için piyasaya sürüldü. Oyunların tümü, Sony Computer Entertainment Europe tarafından yayınlandı.

Serideki oyunlar, yoğun şekilde içerdikleri kullanıcı tarafından üretilen içerikleriyle dikkat çekmektedir. Oyunların tümünde oyuncular, kendi bölümlerini tasarlayabilmekte ve PlayStation Network üzerinden bunları diğer oyuncularla paylaşabilmektedir. Bu özelliğinden dolayı serinin sloganı "Play. Create. Share." (Türkçe: Oyna. Yarat. Paylaş.) olmuştur.

Genel olarak, yapılan eleştirilerden iyi notlar alan serinin oyunlarından ilkinin PSP sürümü Metacritic'ten %95,[3] PlayStation 3 sürümü ise %87[4] ortalamaları aldı.

Öte yandan PlayStation 3 oyunlarında yer alan kostüm, tema ve çıkartmaların geliştirilmesinde Tarsier Studios, Fireproof Studios ve Supermassive Games şirketlerinin de katkısı oldu.[5]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun Platform Yapımcı Yayınlanma Notlar
LittleBigPlanet PlayStation 3 Media Molecule 2008
LittleBigPlanet PlayStation Portable SCE Cambridge Studio
Media Molecule
2009 PlayStation 3 versiyonuyla aynı ismi taşımasına karşın PSP'ye direk uyarlama yapılmamış, bazı özelliklerde değişikliğe gidilmiştir.
Sackboy's Prehistoric Moves PlayStation 3 XDev 2010 Aralık 2010'da indirilebilir içerik olarak yayınlanmasının yanında LittleBigPlanet 2 ile birlikte de piyasaya sürüldü.
LittleBigPlanet 2 PlayStation 3 Media Molecule 2011
LittleBigPlanet PlayStation Vita Tarsier Studios 2012 E3 2011 fuarında gösterilen Sony'nin 2011 PlayStation toplantısında duyuruldu.
LittleBigPlanet 3 PlayStation 3 ve PlayStation 4 Sumo Digital 2014

Sackboy[değiştir | kaynağı değiştir]

Sackboy (cinsiyetine göre Sackgirl, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın Sackperson veya Sack Thing) serideki oyunlarda yer alan ana karakterdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]