Uncharted

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uncharted
TürAksiyon-macera, üçüncü şahıs nişancı
YapımcıNaughty Dog
Bend Studio
Bluepoint Games
Playspree
YayımcıSony Interactive Entertainment
YaratanAmy Hennig
PlatformlarPlayStation 3
PlayStation 4
PlayStation Vita
Android
iOS
İlk yayınUncharted: Drake's Fortune
19 Kasım, 2007
Son yayınUncharted: The Lost Legacy
22 Ağustos, 2017

Uncharted, 2007 yılında yayımlanmaya başlayan aksiyon-macera oyunu serisidir.

Amy Hennig tarafından yaratılan, Naughty Dog tarafından geliştirilen ve Sony Interactive Entertainment tarafından PlayStation konsolları için yayınlanan seri, çeşitli tarihi gizemleri ortaya çıkarmak için dünyayı dolaşan bir hazine avcısı olan Nathan Drake'i konu almaktadır.

Yayımlanma aşamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana seri, 2007'de PlayStation 3'te yayınlanan Uncharted: Drake's Fortune ile başladı, ardından devam oyunları Uncharted 2: Among Thieves (2009), Uncharted 3: Drake's Deception (2011) ve son oyun Uncharted 4: A Thief's End, 2016'da PlayStation 4'te yayınlandı. 2011'de Sony'nin PlayStation Vita sistemi için bir prequel olan Uncharted: Golden Abyss oyununun ardından 2012'de kart oyunu olan yan ürünü Uncharted: Fight for Fortune geldi. Seride yer alan Chloe Frazer karakterinin oynanabildiği Uncharted: The Lost Legacy adlı oyun 2017'de piyasaya sürüldü.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seri, evrensel olarak beğenildi ve ticari olarak başarılıydı. 41 milyondan fazla satış yaptı[1] ve tüm zamanların en çok satan video oyunu serilerinden biri haline geldi. Ana seri, tek oyunculu video oyunlarının standartlarını yükselttiği, yüksek üretim değerleri, hikâye anlatımında kalite, karakter tasarımı ve animasyon, seslendirme, gerçekçi grafikler, teknik yenilik ve oyun içi müzikleri nedeniyle eleştirmenler tarafından övüldü ve video oyunu yayınları tarafından geniş çapta kredilendirildi. Seri, çoğu zaman Hollywood yapımı aksiyon macera filmlerine benzetilmiştir.

Eski Naughty Dog geliştiricisi Lucas Pope'a göre, Unchartes serisi Gears of War serisinden ilham aldı ve ilk Uncharted oyunu, çeşitli temel oynanış ve teknik unsurların ikincisine daha çok benzemesi ve hissettirmesi için piyasaya sürülen ilk Gears of War oyunundan sonra ertelendi.[2]

Uncharted oyunlarının kritik ve ticari başarısı, yedinci ve sekizinci nesil video oyun konsolları sırasında PlayStation'ın başarısı için çok önemli olmuştur ve Naughty Dog'un itibarını sektörde oldukça saygın bir video oyunu geliştiricisi konumuna yükseltmeye yardımcı olmuştur.

Başlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Başlık Geliştirici Ev sürümü
2007 Uncharted: Drake's Fortune Naughty Dog PlayStation3
2009 Uncharted 2: Among Thieves
2011 Uncharted 3: Drake's Deception
Uncharted: Golden Abyss Bend Studio PlayStation Vitası
2012 Uncharted: Fight for Fortune
2015 Uncharted: The Nathan Drake Collection1 Bluepoint Games PlayStation 4
2016 Uncharted 4: A Thief's End Naughty Dog
Uncharted: Fortune Hunter Playspree Android, iOS
2017 Uncharted: The Lost Legacy2 Naughty Dog PlayStation 4
Notlar:
1. Uncharted, Uncharted 2 ve Uncharted 3'ün yeniden düzenlenmiş versiyonu.
2. Uncharted 4'e bağımsız genişleme paketi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Uncharted series sales pass 41 million". GamesIndustry.biz (İngilizce). 11 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2021. 
  2. ^ Leane (22 Ocak 2019). "How Gears of War Inspired Uncharted". Den of Geek. 4 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2019.