DV (format)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sırasıyla; DVCAM-L, DVCPRO-M ve MiniDV olmak üzere çeşitli DV kasetleri.
Logosu
Panasonic marka bir DV oynatıcı

DV (Digital Video) görsel ve sesli verilerin bir kayıt türüdür. Temeli manyetik kayıt türü olan analog videoya dayanır, farkı algılanan bilgilerin karmaşık yollara başvurmadan kameradan bilgisayara direkt dijitalleştirilebilmesidir. Standart olarak 1994 yılında kabul edilmiş, bilgisayarlı veri işlemciliğinin yayılmasıyla birlikte çok kısa bir zamanda yaygınlık görmüştür. En bilinen DV biçimleri, üretici firmalara bağlı olarak DV, MiniDV, DVCAM, Digital8, DVCPro, DVCPro50 ve yeni nesil HDV dir. Bunlardan en ucuz kayıt şekli miniDV dir.

Bilgisayar teknolojisinin hızla iyiye gitmesi ve ucuzlamasıyla DV kayıtlarının dijital film kurgusu da 90 lı yılların sonundan itibaren kolaylaşmış, hatta demokratik bir hale gelmiştir.

DV kasetlerinin bilgisayarda işlenilebilmesi için Firewire (IEEE 1394, 1394a - Firewire 400, 1394b - Firewire 800) denilen bir veri iletim noktasina ve Firewire kablosuna gereksinim vardır. Eğer bir bilgisayar bu noktaya sahip değilse, bir PC kartıyla donatılabilir.

MiniDV[değiştir | kaynağı değiştir]

MiniDV, DV formatında görüntü kaydedebilen bir depolama standardıdır. 500 çözünürlük çizgisine kadar keskin görüntü ve geniş renk frekansı ile daha detaylı renkler sağlar. Dijital video normal bir televizyon yayınından 50% daha fazla detay ve CD kalitesinde ses kaydı kalitesi sağlar.