Walkman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Walkman
Geliştirici(ler) Sony
Sony Mobile
İlk yayınlanma 1 Temmuz 1979
Güncel sürüm 8.0.A.0.4
Geliştirme durumu Üretimde / Aktif
Erişilebilirlik Global
Tür Taşınabilir Medya Oynatıcı, Yazılım
Resmî sitesi www.sony.fr/hub/lecteurs-mp3-walkman Bunu Vikiveri'de düzenle

Walkman Sony tarafından üretilen, geliştirilen ve pazarlanan tescilli bir markadır. Taşınabilir müzik çalar olduğu gibi akıllı telefonları için üretilen bir yazılımdır.

Prototipi 1978 yılında, Akio Morita'nın çok sık yaptığı Trans-Pasifik uçak yolculuklarında opera dinlemek istemesini mümkün kılmak için Nobutoshi Kihara tarafından tasarlanmıştır.[1] Orijinal Walkman 1979 yılında Japonya'da piyasaya çıkmıştır.[2] Amerika'da Soundabout, İsviçre'de Freestyle, İngiltere'de ise Stowaway adıyla piyasaya sürülmüştür.[3] Morita bu ismi hiç beğenmemişti ve ismin değiştirilmesi için uğraşmıştı fakat ürün piyasaya çıktıktan sonra bu isim değişikliği çok pahalı olacağı için gerçekleştirilememiştir.[1]

Walkman, günümüzde MP3 oynatıcı olarak hem USB şeklinde, hem de kulaklıkla tümleşik olarak üretilmektedir. Ayrıca WALKMAN yazılımı, Sony'nin Xperia serisinde de müzik yazılımı olarak kullanılmaktadır.

Sony Walkman Ailesi
Walkman II
Interior of a Walkman II
Sony Ericsson'un Walkman Cep Telefonu

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Hormby, Thomas (15 Eylül 2006). "The Story Behind the Sony Walkman". Low End Mac. 7 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2007. 
  2. ^ "Walkman'in Kısa Hikayesi". stereomecmuasi.com. 15 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2020. 
  3. ^ "Läsarnas sjuka varumärken". 28 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]