Sistina Şapeli'ndeki fresklerin restorasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güneş, Ay ve Dünya'nın yaratılışı, Michelangelo tarafından yapılan fresk tavan, restorasyon öncesi
Yukarıda oluşturulan iki bölümü içeren Sistine Şapeli post-restorasyon kısmı

Sistina Şapeli freskleri restorasyonu, 20. yüzyılın en önemli korunma ve restorasyonlarından biriydi.

Sistina Şapeli, Aziz Petrus Bazilikası kuzeyindeki Vatikan'ın içinde, Papa IV. Sixtus tarafından inşa edilmiş ve 1481 yılında tamamlanmıştır. Duvarları 15. yüzyıl İtalya'sının en saygın sanatçıları arasında olan ve aralarında Ghirlandaio, Perugino, ve Botticelli gibi isimlerin yer aldığı Rönesans ressamları tarafından dekore edildi. Şapel ayrıca 1508 ve 1512 yılları arasında Papa II. Julius isteğiyle, Michelangelo tarafından yapılan tavan boyamasıyla geliştirildi ve Papa VII. Clemens tarafından Michelangelo'ya yaptırılan "Kıyamet Günü" tasviri 1541 yılında tamamlandı.[1] Raffaello Sanzio tarafında 1515-16 arasında yapılan halılar topluluğu tamamlamaktadır.

Resimlerin birlikteliği, Rönesans döneminin en büyük resimsel düzenini meydana getiriyor . Ayrı ayrı incelenirse, Michelangelo'nun resimleri batı sanatının şimdiye kadar oluşuturulmuş en önemli eserleri arasındadır.[a] Michelangelo tarafından yapılan Şapel'in tavan freskleri ve hilal şeklindeki aralıklar, 1980 ve 1994 yılları arasında bir dizi restorasyon geçirmiştir. Yapılan bu son restorasyon, rekleri ve detayları ortaya çıkarmasından dolayı sanatseverler ve tarihçiler üzerinde derin bir etki bırakmıştır. Bunun bir sonucu olarak şu iddia edilmiştir: "Michelangelo hakkındaki tüm kitapların yeniden yazılması gerekecek".[2] Sanat tarihçisi James Beck'e göre, restorasyon son derece kritik olmuştur, restorasyonu yapan kişiler sanatçının gerçek niyetinin farkına varamamıştır. Bu konudaki tartışmalar devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Massimo Giacometti, editor, The Sistine Chapel, (1986) Harmony Books, ISBN 0-517-56274-X
  2. ^ University of Victoria art scholar, John Osborne, in the Queen's Quarterly, as quoted in: Robert, Fulford (11 Şubat 1998). "Robert Fulford's column about art restoration in Italy". The Globe and Mail. 12 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2011.