Bruggeli Madonna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bruggeli Madonna
İtalyanca: Madonna di Bruges
İngilizce:Madonna of Bruges
Bruggeli Madonna
Sanatçı Michelangelo
Yıl 1501-1504
Tür Mermer
Boyutlar 84,5 cm × 90,5 cm (333 in × 356 in)
Konum Bizim Leydi Kilisesi (Onze-Lieve-Vrouwekerk) , Brugge, modern Belçika

Bruggeli Madonna (İtalyanca: Madonna di Bruges, İngilizce:Madonna of Bruges) Michelangelo tarafından yapılan aziz Meryem in bebek İsa ile birlikte olduğu mermer bir heykelidir.

Michelangelo'nun Madonna ve Çocuk u betimlemesi aynı konunun tasvir edilmelerinden anlamlı bir şekilde farklı olmaktadır ki kolları arasında tuttuğu bebeğe dindar Meryem'i gülümseyerek göstermektedir. İsa dik durmakta ve hemen hemen desteklenmemektedir. Sadece gevşek bir şekilde Meryem'in sol eli tarafından tutulmakta ve annesinden yaklaşık bir adım ileride yeryüzünde görülmektedir. Anı zamanda, Meryem oğluna sıkı sıkı sarılmamakta veya ona bile bakmamaktadır. Fakat aşağıya ve uzağa dik dik bakmaktadır. Sanki oğlunun kaderini bilmektedir. Eserin başlangıçta bir sunak parçası için tasarlandığına inanılır. Eğer böyleyse, o zaman o bir parça sağa ve aşağıya bakarken gösterilmeli.

Madonna ve Çocuk, kısa bir süre önce tamamlanmış olan Michelangelo' Pietà adlı eseriyle kesin benzerlikleri Işık gölge desenleri ve kumaş hareketleriyle paylaşır. Meryem'in uzun, oval yüzü ayrıca Pietà yı anımsatır.

Eser ayrıca Michelangelo'nun yaşamı süresinde İtalya'da bıraktığı tek heykel olarak dikkati çeker. Eser, Brugge' deki (Avrupa'da ticari şehirlerden önde gelenlerinden biri) varlıklı kumaş tüccar ailesi olan Giovanni ve Alessandro Moscheroni (Mouscron) tarafından satın alınır. Heykel İtalyan madeni parası olan 4.000 florine satılmıştır.

Heykel, Belçika'ya ilk varışından itibaren iki defa başka yere taşınmıştır. İlk olay 1794 yılında Fransız Devrimcileri'nin Belçika'yı istila etmesiyle olmuş ve Bruj vatandaşlarından eseri ve diğer pek çok değerli sanat eserlerini gemiye Paris için yüklemeleri emredilmiştir. Eser Napolyon'un yenilmesinden sonra geri getirilmiştir. İkinci taşınma olayı 1944 yılında eser kaçakcılığı yapan Alman askerlerinin geri çekilmelerinde yaşanmıştır. Askerler heykeli Almanya'ya şilte ve bir Kızılhaç kamyonu kullanarak kaçırmışlardır.[1] Eser iki yıl sonra bulundu ve tekrar geri getirildi. O şimdi Belçika'nın Brugge şehrindeki Bizim Leydi Kilisesi (Onze-Lieve-Vrouwekerk) de bulunmaktadır.

1979 yılında Michelangelo'nun Pietà eserine saldırıdan sonra Brugge'deki bu heykel kurşun geçirmez cam arkasına konuldu ve ziyaretçiler onu sadece 15 fit uzaktan görebilirler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kurtz, Michael J. (2006). America and the return of Nazi contraband. Cambridge University Press. s. 30. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kurtz, Michael J. (2006).America and the return of Nazi contraband Cambridge: Cambridge University Press. say. 30 (İngilizce)
  • Gonzáles, Marta Alvarez (2007) Michelangelo, Milano: Mondadori Arte, ISBN 978-88-370-6434-1 (İtalyanca)