Manchester'li Madonna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Manchester'li Madonna
İtalyanca: Madonna di Manchester
İngilizce: Manchester Madonna
Manchester'li Madonna, Michelangelo]
Sanatçı Michelangelo
Yıl Yak. 1497
Tür Tual üzerine tempera
Boyutlar 105 cm × 76 cm (41 in × 30 in)
Konum National Gallery, Londra

Manchester'li Madonna veya Madonna ve Çocuk Aziz John ve Melekler ile (İngilizce:The Madonna and Child with St John and Angels) olarak da bilinir. Ulusal Galeri de bulunan Michelangelo tarafından yapılmıaya baslanmis fakat bitirilmemiş bir tablodur. Eser sanatçı tarafından yapılan panel tabloların günümüzde kalan üç tanesinden biri olup, Michelangelo'nun Roma' daki ilk dönemlerine tarihlenir. Tablonun Michelangelo'ya ait olması daha çok XIX. ve XX. yüzyılda şüphe içindeydi. Fakat bilim insanları şimdi eserin ustanın gerçek bir çalışması olduğunu kabul etmekteler.[1]

Tablo, Bakire Meryem ve Çocuk İsa' yı, İsa' nın kuzeni Baptist John ile olan toplantısını vurgulamaktadır. Bu olay Kutsal Aile' nin Mısır'dan dönüş olayından sonra vuku bulmaktadır. Bakire Meryem bir göğsü açık olarak vurgulanmaktadır. Konsepte göre, kısa süre önce küçük oğlunu emzirmiştir. Bu ortaçağ tablolarındaki yaygın durumu anımsatır. Meryem' in oğlundan uzak tumaya çalıştığı elinde tuttuğu bir kitap, muhtemelen İsa'nin gelecekteki özverilerini önceden haber vermektedir. Meryem, sol omuzunun üzerinden bir çift melek tarafından okunmakta olan bir tomara bakar. Bu okunan tomarın Ecce Agnus Dei ('Behold the Lamb of God') olması olası olup, genellikle Vaftizci Yahya'ya atfedilir.

Figürler bir friz (rölyef) gibi düzenlenmiş olup, bu Michelangelo' nun heykelinin amacını açığa çıkarır. Friz, sahnenin ortasında Meryem ve Çocuk ile daha çok dışbükey bir durum alır. Daha sonraki eser olan Pitti Tondo' daki gibi. Heykel kabartmasına diğer bir benzerlik düz arka plandadır: Manzaradan ziyade daha çok ortak olan dışla ilgili yerleştirmedir. Michelangelo bir gökyüzü yayılmasını basit bir şekilde boyadı. O ayrıca "Kutsal Konuşma" daki gibi tahtın zengin dekorasyonundan kaçındı ve meleklerin kanatlarını vurgulamadı.

Tablodaki birçok alan başlangıç niteliğinde olan bir durumdur. Meryem' in siyah giysisi onun zengin mavi pigment boya Lapis lazuli ile boyanacağı anlamındadır ve sol tarafta bulunan meleklerin vücudları sadece taslak yeşil boya tonu ile boyanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "National Gallery". 7 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2009. 

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Camesasca, Ettore (1966) Michelangelo pittore, Milano: Rizzoli. (İtalyanca)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "The Manchester Madonna" maddesi nationalgallery.org.uk resmi websitesinde Online: [1] (İngilizce)