İlâhi Istırap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlâhi Istırap
The Agony and the Ecstasy
İlahi Istırap Irwing Stone kitap.jpg
İlâhi Istırap (The Agony and the Ecstasy) romanının kapağı
Yazar Irving Stone
Çevirmen S. Yılmaz Özen
Ülke ABD
Dil İngilizce
Konular Tarihi, biyografik
Tür Roman
Yayım 1965
Yayımcı Hakan Yayınevi
Sayfa 413
ISBN 0-451-21323-8

İlâhi Istırap Irving Stone'un 1961 yılında yazdığı tarihi biyografik romandır. Özgün adı The Agony and the Ecstasy (Türkçe anlamı: Izdırap ve Coşku) olan roman Türkçeye 1965 yılında S. Yılmaz Özen'in çevirisiyle aktarıldı. Kitap Hakan Yayınevi tarafından basılmıştır.[1] Kitabın adındaki Istırap kelimesinin ızdırap 15 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. olarak yazılması gerekiyordu, ancak orijinalliğini bozmamak için olduğu gibi bu maddeye aktarılmıştır.[2]

Amerikalı yazar Irving Stone uzun yıllar İtalya'da yaşamış, kitabın konusunun geçtiği yerlerde incelemelerde bulunmuş, mermer ocaklarında ve heykeltıraşların yanında çırak olarak bile çalışmıştı. Bu biyografik romanı yazarken başvurduğu temel kaynak ise 1475 – 1564 yılları arasında yaşamış ünlü Rönesans çağı heykeltıraşı Michelangelo Buonarroti'nin 495 adet mektubudur. İtalya tarihine yaptığı bu katkılardan dolayı Irving Stone İtalyan hükûmeti tarafından da ödüllendirilmişti.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1503 yılında Katolik Kilisesi'nin başına geçen ihtiraslı ve savaşçı Papa II. Julius bir yandan din adına çevre krallıklarla savaş içindeyken bir yandan da bilim adamlarının ve sanatçıların hamiliğini yapıyordu. Roma'ya geldiğinde kendisini ileriki nesillere hatırlatacak kalıcı birçok mimari ve sanatsal eserin yapılması için tanınmış sanatçıları etrafına toplar. Bu arada devrin ünlü heykeltıraşı Michelangelo Buonarroti'yi de Sistine Şapeli'nin tavanına görkemli bir dinî fresk yapması için görevlendirir. Ancak resim yapmaktan pek hoşlanmayan Michelangelo ayak diretir, Papa'nın zorlaması ile görevi istemeyerek kabul eder. Kitapta boyanması 1508'den 1512'ye kadar süren görkemli tavan fresklerinin sancılı öyküsü anlatılmaktadır. Ünlü heykeltıraşın hayatından bir bölümün de ele alındığı bu biyografik romanın odağında pragmatist bir hükümdar olan Papa II. Julius'la idealist sanatçı Michelangelo'nun çatışması yer alır.

Sinema uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Michelangelo'nun hayatından bir kesitin anlatıldığı roman 1965 yılında sinemaya da aktarıldı. Yönetmenliğini Carol Reed'in yaptığı ve başrollerini Charlton Heston ve Rex Harrison'ın paylaştıları The Agony and the Ecstasy adlı film Türkiye'de Acı ve İlham adıyla gösterilmişti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]