Bacchus (Michelangelo)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bacchus (Michelangelo)

Michelangelo Bacchus.jpg
Sanatçı Michelangelo
Yıl 1497
Tip mermer
Yükseklik 203 cm
Yer Bargello Ulusal Müzesi Bargello, Floransa

Bacchus (1497) İtalyan Yüksek Rönesans heykeltıraş, ressam, mimar ve şairi Michelangelo' nun bir mermer heykelidir. Heykel, bir dereceye kadar doğal büyüklüğün üzerindede olup Roma şarap tanrısı Bacchus' ü betimlemektedir. Heykel Michelangelo'nun Pietà' sı ile sanatçının kesin olmamakla birlikte Roma'daki ilk dönemindeki sadece iki heykelinden biridir.

Bacchus, yuvarlanan gözler ile betimlenir, onun sendeleyen vucudu hemen hemen kayanın yer yüzüne çıkması gibi sallanmaktadır. Onun arkasında oturan bir faun olup, sol elinden kaymakta olan bir salkım üzümü yemektedir. Kabaran göğüs ve karın alt kısmı ile figür Giorgi Vasari' ye "genç adamın dermansızlığı ve etli butlu oluşuyla ve kadının toparlaklığıyla" önerilmiş ve onun erkek ve kadın karakteriyle karışık özelliği sıksık kaydedilmiştir (gerçi testislerinin şişmiş olmasına rağmen). İşin ilham kaynağı olarak Gaius Plinius Secundus' un Praksiteles ile bir bronz heykel' in kaybının Tabiat Bilgisi' nde olacağıdır ki burada "Bacchus, sarhoşluk ve bir Satir" betimlenir.[1]

Michelangelo, heykele yüksek bir ağırlık merkezi vermiş, başındaki sarılı sembolik üzüm asma dalıyla sarhoşluğun başına gittiği etkisini vermektedir. Benzer kararsız poz sanatçının sonraki birçok çalışmasında bulunabilir, en çok dikkat çekenler Davut ve Sistine Şapel tavanı' ndaki figürlerdedir. Fakat Bacchus eşi görülmemiş bir eser olup "kısaca... o bir tanrı imajı değildir".[2]

Bacchus, sağ elinde bir şarap kadehi ve sol elinde bir kaplan derisi tutmakta, bir hayvanın tanrı ile ortaklığı "onun üzüm aşkı için" (Michelangelo'nun biyografisini yazan Ascanio Condiv' ye göre). Kahehi tutan el kırık ve penis yontulmuş, Martin Heemskerck heykeli 1530 yıllarında görmesinden önce. Kötürüm etme heykele daha büyük bir antikalık verebilecek. Jacopo Galli'nin Roma bahçesine ilkbaşta antik heykel gövdesi ve eksik kalmış Roma rölyefi gibi yerleşti.[3] Klasik duyarlılığa bu gibi ayrıcalık, Percy Bysshe Shelley' i "Bacchus'ün anlam ve ruhu" na işin sadakatinden dolayı ikna edemedi. O heykel için "Sarhoş görünüyor, kaba ve dar görüşlü, ahlaksız ve çok tiksindirici bir ifadeye sahip" diye yazdı.[4]

Heykel Kardinal Raffaele Riario' nun bahçesi için yapıldı[5] O, heykeli klasik heykel koleksiyonu için bir kompliman olarak niyet ediyordu. Heykel Kardinal Riario tarafından reddedildi[6] ve 1506 ile "Plazzo della Cancelleria" nın yakınındaki benzer bahçeye Kardinal ve Michelangelo ile birlikte sahip olan banker Jacopo Galli'nin koleksiyonunun yolunu buldu. Orada o ilk Martin Heemskerck' in bir çiziminde göründü, c. 1533-36.[7] Heykel Medici için satın alındı ve 1572 yılında Floransa' ya nakledildi.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Luba Freedman, "Michelangelo's Reflections on Bacchus," Artibus et Historiae 24 No. 47 (2003:121-135), notes that several times during the Cinquecento, the Bacchus was classed among antiquities.
 2. ^ Johannes Wilde, Michelangelo: Six Lectures (Oxford University Press) 1978:33.
 3. ^ For Michelangelo as a forger of antiquities, and the Bacchus as an ambiguous work, intended "to tease the viewer with uncertainties as to whether it was ancient or modern," see Leonard Barkan, Unearthing the Past: Archaeology and Aesthetics in the Making of Renaissance Culture ((New Haven/London) 1999:201-05.
 4. ^ The long tradition of negative reactions to the Bacchus is delineated in notes to Giorgio Vasari La Vita di Michelangelo... edited with commentary by Paola Barocchi (Milan 1962: II:62-67).
 5. ^ Michelangelo's official biographer, Ascanio Condivi, writing at Michelangelo's direct urging, mistakenly denies that Riario ever commissioned anything and attributes the commission to Galli; documents discovered in 1981 finally set the commission straight: Michael Hirst, "Michelangelo in Rome: an altarpiece and the 'Bacchus'"" The Burlington Magazine 123 (October 1981:581-93), especially Appendix C "Cardinal Riario and the 'Bacchus'".
 6. ^ Freedman 2003:124.
 7. ^ The sketchbook is in Berlin. Ralph Lieberman, "Regarding Michelangelo's 'Bacchus'", Artibus et Historiae 22 No. 43 (2001:65-74) p. 66 fig. 2; Lieberman analyzes the sculpture's "almost brutal realism" and "flawlessly controlled disequilibrium" (p 67), revealed in circling the sculpture.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bull, Malcolm (2005). The Mirror of the Gods: Classical Mythology in Renaissance Art. London: Penguin
 • Hall, James (2005). Michelangelo and the Reinvention of the Human Body. London: Chatto & Windus
 • Pope-Hennessy, John (1996). Italian High Renaissance and Baroque Sculpture. London: Phaidon. Catalogue volume, p. 9.
 • Symonds, John Addington. The Life of Michelangelo Buonarroti. Project Gutenberg