Epifania

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Epifania

Michelangelo Epifania.jpg


Sanatçı: Michelangelo
Yıl: yak.1550-1553
Tip: Kağıt üzerine siyah tebeşir
Ebatlar Yükseklik 2,32 m, genişlik 1,65 m
Yer: British Museum Londra

Epifania (İtalyanca : Epifania - İngilizce: Epiphany, Michelangelo' un 1550-1553 yıllarında Roma'da yapmış olduğu bir "resim taslağı" veya siyah tebeşir ile yapılan çizimdir. Eser 2,32 metre boyunda ve 1,65 metre genişliğinde olup 26 yaprak kâğıttan yapılmıştır.

Kompozisyon Bakire Mary' yi bacakları arasında oturan çocuk İsa ile birlikte gösterir. Sağdaki yetişkin bir erkek figürü muhtemelen Aziz Joseph olup Mary tarafından ileri itilmektedir. Onun önündeki küçük çocuk Aziz Yahya peygamber) dir. Mary' nin sol tarafında duran yetişkin figür tanımlanmaz. Michelangelo kompozisyonu ve onun formlarını kartonun değiştirilebilirliğindeki kolayca anlaşılabilir olmasından dolayı tekrarlanan bir şekilde değiştirdi. Kompozisyon orijinal olarak Üç Krallar için başlığından dolayı düşünüldü. Fakat şimdi İsa' nın İncil' deki bahsedilen kahinleri ima edildiği anlaşılır (Salamis'li Epiphanius tarafından açıklanır- başlık için mümkün olan diğer bir kaynak- Joseph' in bir önceki evliliğinden oğulları ve bundan dolayı Mary' nin üvey oğulları, onları tamamlanmamış evlilikle bırakarak- Joseph' i ileri itişi bundan dolayı ve Mary daima bir bakiredir).

Michelangelo'nun hayat hikâyesini yazan biyoraf Ascanio Condivi bu karton için bitirilmemiş bir tablo ifadesini kullanır. 19ncu yüzyılda Poltalloch' lu John Malcolm olarak adlandırılan İskoç'lu bir koleksiyoncu, İskoçya' da eseri sadece £11 0s 6d lik bir değerle satın alır ve John' un 1893 yılında ölümü üzerine onun oğlu John Wingfield Malcolm tabloyu müzeye verir (Onun geri kalan koleksiyonlarının iki yıl sonra 25,000 £' a alınması için parlamentonun oylamasıyla). Karton müzenin 90 nolu galerisinde gösterimdedir ve PD 1895-9-15-518 ile katalog referansına sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]