İçeriğe atla

Pietro Perugino

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pietro Perugino
Pietro Perugino'nun otoportresi (1497–1500)
Genel bilgiler
Doğum adıPietro di Cristoforo Vannucci
Doğum1448
Città della Pieve
Ölüm1523 (74-75 yaşlarında)
Fontignano
Uyrukİtalyan
AlanıResim sanatı
Katıldığı akımlarİtalyan Rönesansı
EtkilendikleriPiero della Francesca
EtkiledikleriRaffaello

Pietro Perugino ya da tam adıyla Pietro di Cristoforo Vannucci (d. 1448, Città della Pieve - ö. 1523, Fontignano), Rönesans dönemi İtalyan ressamı.

Floransa ve Perugia kentinde iki önemli resim atölyesinin sahibi olan Perugino, 15. yüzyılın son ve 16. yüzyılın ilk çeyrekleri boyunca İtalyan yarımadasının en şöhretli ressamlarından biridir. Sanatsal olarak Piero della Francesca'nın naturalizmini ve Andrea del Verrocchio'nun çizgisel üslubunu kaynaştırmıştır. Raffaello'nun en önemli hocasıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rönesans dönemi sanatçılarının hayatını kaleme alan Giorgio Vasari'nin iddiasının aksine, Città della Pieve'nin en ünlü ve zengin ailelerinden biri olan Vannucci'lerin çocuğu olarak dünyaya gelen Pietro Perugino, rahat bir çocukluk yaşadı. Giorgio Vasari ile Giovanni Santi, Perugino'nun doğumu için 1445 ile 1452 gibi iki farklı tarih vermektedir.[1]

İlginç bir şekilde doğduğu kentte gençlik dönemine dair bir eseri bulunmayan Perugino, Giorgio Vasari'ye göre bu dönemde Perugia ekolünün dev ismi Piero della Francesca'dan büyük ölçüde etkilenmiştir. 15. yüzyılın ikinci yarısında kültürel ve sanatsal açıdan ilkbaharını yaşayan Perugia kenti Domenico Veneziano, Beato Angelico ve Benozzo Gozzoli önemli sanatçıları ağırlamaktadır. Aynı dönemde yeni yeni yükselmeye başlayan Umbria ekolünün ilk isimlerinden biri olan Benedetto Bonfigli de Pietro Perugino'nun dikkatini çekmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Garibaldi, Vittoria (2004). Pittori del Rinascimento. Firenze: Scala. s. 90. ISBN 88-8117-099-X.