Petrus'un Çarmıha Gerilişi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aziz Petrus'un Çarmıha Gerilişi

Martyrdom Michelangelo.jpg


Sanatçı Michelangelo
Yıl yak. 1546-1550
Tip Fresk
Ebatlar Yükseklik 6,25 m, genişlik 6,62 m
Yer Vatikan
Müze Cappella Paolina, Vatikan Sarayı

Petrus'un Çarmıha Gerilişi (İtalyanca: Crocifissione di san Pietro), İtalyan Rönesans ustası Michelangelo Buonarroti (yaklaşık 1546-1550) tarafından yapılan bir fresk tablodur. Vatikan'ın Vatikan Sarayı'ndaki Cappella Paolina'da sergilenir. Bu eser Michelangelo tarafından yapılan sonuncu fresktir.

Sanatçı Petrus'u Romalı askerler tarafından çarmıha yükseltildiği anda tasvir etmiştir. Michelangelo dikkati acı ve katlanmaya yoğunlaştırdı. İnsanların halihazırdaki yüzleri dehşete düşmüş korkunçluk üzerine yoğunlaştırılmıştı ve pek çok gözlemcinin öleceği gözleniyordu. Papa Paul bu freskin yapımı için 1541 yılında Michelangelo'yu görevlendirmişti ve eseri şapelinde (Capella Paolina, Pauline Chapel) açığa çıkarmamıştı.

Freskin restorasyonu 2009 yılında tamamlandı ve bir imajın Michelangelo'nun kendisinin bir portresi olabilceği inancı ortaya çıktı. [1]8 Şubat 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Eserin sol üst köşesinde ayakta duran ve kırmızı bir asker ceketi ve bir mavi türban giyen figür. Mavi türbanlar sıklıkla Rönesans heykeltıraşları tarafından şaçlarını tozdan korumak için giyilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]