Cascina Savaşı (Michelangelo)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cascina Savaşı
İtalyanca: Battaglia di Cascina
Sanatçı Michelangelo
Yıl 1505-1506
Tür Karton üzerine fresk
Boyutlar 76,4 cm × 130,2 cm (25,07 ft × 42,72 ft)
Konum Palazzo Vecchio, Floransa

Cascina Savaşı; Michelangelo'nun kayıp olan kendinden bahsettiren bir sanat çalışmasıdır.

Kökenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tablo'nun yapımı için Michelangelo, Floransa Cumhuriyeti devlet adamı Piero Soderini tarafından görevlendirildi. Bu eserin Eski Saray'ın Salone dei Cinquecento duvarı için fresk bir tablo olacağı niyet edilmişti. Eserin karşısındaki duvarda ise Leonardo da Vinci tarafından dekore edilecekti, kendisi Anghiari Savaşı tablosunu resmetmek üzere görevlendirilmişti. İki savaş dikkate değer ortaçağ Florentin zaferiydi. Cascina Savaşı 28 Temmuz 1364 tarihinde Floransa ve Pisa orduları arasında olmuş ve Floransa'nın zaferiyle sonuçlanmıştır. Savaş süresinde binlerce Pisalı öldürülmüş ve ikibinden fazla esir alınmıştı.

Tanımlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Michelangelo, asla tabloyu tamamlamadı, fakat kompozisyonun karton bir kopyasını üretti. Kartonlar pek çok sanatçı tarafından kopye edildi. Günümüze kadar gelen ve en çok dikkat çeken kopya Michelangelo'nun öğrencisi Sangallo'nundur. Michelangelo'nun bazı hazırlık çizimleri ayrıca günümüzde yaşamaktadır, Marcantonio Raimondi' nin sahne paraçasının basımlarıyla. Michelangelo'nun biyografi Giorgi Vasari' ye göre orijinal karton Michelangelo'nun rakibi olan Bartolommeo Bandinelli tarafından kasıtlı olarak kıskançlık nedeniyle tahrip edilmişti.

Michelangelo, savaş sahnesinin başlangıcını Pisa'lıların atak yaptıkları zaman Florentina ordusunun başlangıçta sürprizle şaşkınlığa uğratıldığı şeklinde resmetti. Ani Pisa ataklarını kendilerine ikaz eden bir boru sesine cevaben Florentina askerlerini Arno Nehri' nde çıplak olarak banyo yaparken resmetti. Askerler nehir içinden meydana çıkarken ve silahlarını kuşanırken, onlar Pisalı'ların atışlarıyla korkutuldular. Birçok asker sola bakar veya Pisa yerini işaret eder. Diğerleri hareketin içine enerjik olarak atlarken, bir asker kolayca görünür şekilde vurulur ve arkaya nehrin içine düşer.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]