Tartışma:Raziye Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Karışıklık[kaynağı değiştir]

Please stop the Liars...I know you...you made this false claimed statemant in wikipedia...

Mahidevran had no girl who was born 1525...she had only one son, Mustafa.

Also Raziye she was born 1519, was the daughter of Fülane Hatun...Hürrem bore no son with the name Abdullah...Mihrimahs birth was without a tween...Stop the Liars...It wil better for you...We Members of the Ottoman Dynasty have enough such Liars to see about our Family TreeBu imzasız yazı 217.248.138.199 (mesaj•[[Özel:Contributions/217.248.138.199|k

You should show the source. I agree with you but you should help that fix the false. --xrazymesaj 05:53, 16 Ekim 2012 (UTC)

Yanlış[kaynağı değiştir]

Yukarıdaki kullanıcınında belirtiği gibi bir karışıklık var. --xrazymesaj 06:18, 16 Ekim 2012 (UTC)

Bu Link, hic Alakasi var ile Bu Topik.Bu imzasız yazı 91.46.102.246 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

There is a mistake but this is not intentional mistake. if you have any information about it statement, we can corect this with your help. you write on the page with source then i translate and arange turkish on the page.--xrazymesaj 16:26, 19 Ekim 2012 (UTC)
I never lie. Be decent.

Mahidevran had a girl and two son..she had not only one son [1]

Also Raziye's mum not Fülane Hatun...Please read books...It wil better for you...Bu imzasız yazı Saba i nihavend (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Please stop the Liars...I know you...you made this false claimed statemant in wikipedia...

Mahidevran had no girl who was born 1525...she had only one son, Mustafa.

Look at the Topkapi Archive in Istanbul

If you will not stop this false statemant...We Member of the Ottoman Sultan go to Advocat

Also Raziye she was born 1519, was the daughter of Fülane Hatun...Hürrem bore no son with the name Abdullah...Mihrimahs birth was without a tween...Stop the Liars...It wil better for you...

We Members of the Ottoman Dynasty have enough such Liars to see about our Family Tree—Bu imzasız yazı 217.248.172.155 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  1. ^ Uluçay, Çağatay (1985). Gülbahar Hatun. 
We can look for you, and it will be taken against you legal action...

Just we Member of the Ottomanhave enough of this Topic against our Family...since the series Muhtesem yüzyil...who is sahme to show against us.Bu imzasız yazı 217.248.172.155 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Lütfen Terbiyeli Olun[kaynağı değiştir]

Kayıtlı bir kullanıcı olan şahsıma neden yalancı dediğinizi anlamadım. Bana resmen terbiyesizce hakaret ettiniz. Nedenini açıkça merak ediyorum. Sadece bildiklerimi paylaştım. Fülane bir rumuzdur, şahzede çocuklarının adları bilinmiyorsa anneleri "fülane" diye geçer. Zamanında fülane diye geçen bu rumuz çocuğun belgelerle annesi bulunursa değişir. Bu hususta yalan söylemem imkansız. Serbest bir tarihçi de değilim. Söz konusu arşivlerden de pek ala haberim var.Bu imzasız yazı Saba i nihavend (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Stop your false Statemant[kaynağı değiştir]

If you mean you must do it, than do...But we Member of the Ottoman Dynasty doesn't show longer this stupid Game...My Turkish is not very well, because I'm born in Beyrut, Im a descendant of Abdülaziz I.

Raziye Sultan is not the daughter of Mahidevran, she had no other child as Mustafa.

Tell your sorces... In the Topkapi Archive is no any statemant, that Raziye was born 1525 or daughter of Mahidevran.Bu imzasız yazı 217.248.162.98 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Lütfen İlk Önce Türkçe Daha Sonra Osmanlı Türkçesi Öğrenip Daha Sonra Topkapı Arşivlerinden Bahsedin[kaynağı değiştir]

İlk önce Türkçe vikipedi sayfalarına yazmak için Türkçe öğrenin. Topkapı arşivleri Osmanlı Türkçesi ile yazılmış metinler içerir. Bu bilgileri okumuş olmanız imkansız, Türk kültüründen ve tarihinden habersizsiniz. Tarihi tezlerde I. Süleyman'la küs olan Yahya Efendi türbesine gömüldüğü için Raziye'nin Gülbahar Kadın'ın kızı olduğu yazar. Başka türlü olsaydı bir hanım sultan babasına baş kaldıran bir şeyhin türbesine gömülmezdi.Saba i nihavend (mesaj) 13:09, 25 Ekim 2012 (UTC)

Perihan Sultan Olduğunu İddia Eden Şahsın Savaşı Vikipedi'ye Yakışmıyor[kaynağı değiştir]

Perihan Sultan (Osmanlı ailesinden yaşayan bir kadın) olduğunu iddia eden bir hanım bu konuda benle tartıştı. Dediğine göre Mahidevran Sultan umrunda değilmiş. Bu çıkışlar bana facebook üzerinden Hürrem savaşı yapan liselileri hatırlattı. Bizim tarihteki tüm önemli şahıslar umrumuzdadır, burada okuduğumuz kaynakları ve görüşleri paylaşmak bizim için borçtur. En son ve en yeni bilgiler tarihçilerden başka kimsenin eline geçmiyor bu ülkede.

Haremde gerçekten doğan çocukların annelerinin isimleri geçmez. Fakat Raziye Sultan'ın babasının ya da diğer kardeşlerinin yakınına değil de Yahya Efendi türbesine gömülmesi, tarihte adının pek geçmemesi tarihçileri Mustafa'nın öz kız kardeşi olduğu için babasına tepki koyduğu yönünde düşündürür. Ayrıca yıllarca Sultan Süleyman'a eş olan Mahidevran'ın tek çocuk doğurmakla kaldığını söylemek ancak Hürrem fanı lise öğrencilerine ve dizi yolu ile para kazananlara mensup bir yalandır ve fantezidir. Bir hanım sultanın babası ve kardeşlerinin kabirleri dururken babasının küs olduğu dergah şeyhinin türbe mezarlığına gömülmesi tarihçileri Raziye Sultan'ın Gülbahar Hatun'un kızı olduğu yönündeki görüşlerini kuvvetlendirmiştir. O dönemde hem Mahidevran'ın hem de Şehzade Mustafa'dan olma hanım sultanların sefalet içinde bırakıldığı, hanedandan dışlandığı söz konusudur. Raziye Sultan'da bu sebepten ötürü muhtemelen dışlanmıştır.Bu imzasız yazı Saba i nihavend (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


Why you delete my Post?

As I tod you, we Member's of the Ottoman Dynasty have nothing to do with Mahidevran. She is not Our Ancestress... Our Ancestress was Hürrem Sultan via her son Selim II. You are a Turkish Racesist, you don't want to see that Hürrem a Russian Woman was Powerfull.

In the Harem they was not native born Muslimas...Bu imzasız yazı 217.248.174.129 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

İlk önce yukarıdaki bilgileri oku... Mesajlarınız hatalıydı düzelttim... Başka mesajınız da hakaret içeriyordu, Osmanlı sultanlarının torunlarını terbiyesiz laflar ederken görmeye dayanamadım. Hürrem'in rus olması umrumda değil Hürrem benim için akıllı ve iyiliksever bir kadın. II. Selim'i sevmem çünkü Osmanlı'nın çöküşünü o başlattı, padişah gibi davranmadı Hürrem bile padişah olarak Beyazıd'ı destekliyordu. Ayrıca Mahidevran'la ilginizin kalmamış olması onun çocukları olduğu ihtimali kuvvetli olan hanım sultanları yok sayma hakkı vermez size. Topkapı arşivlerinde annesi valide sultan olamamış hanım sultanların adları da yazmaz...Size kaynak adresi verdim bi zahmet okuyun. Osmanlı en büyük haksızlığı Çiçek Hatun ile Gülbahar Hatun'a yaptı bu utancın bari farkında olun.Bu imzasız yazı Saba i nihavend (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Lütfen Tarafsız Düşünün[kaynağı değiştir]

Mahidevran Hatun'un Kanuni'yi ilk etkileyen kadın yani ilk aşk olduğu aşikar. Hürrem'in ise güçlü bir kadın olduğu su götürmez. Ama biz burada bilgi veriyoruz. Hiç bir kadının tarafını tutmak vikipedi kullanıcılarına yakışmaz.

Hürrem'in Rus asıllı olması da bizi ilgilendirmez. Söz konusu Osmanlı tarihi ve şehzadelerle sultanlar. Biz burada bilgi tartışıyoruz. Raziye Sultan'ın babasına düşman olmuş bir din alimine sığınması tarihçileri düşündürüyor ve Mahidevran'ın kızı olduğu yönündeki tezleri doğruluyor. Yahya Efendi I. Süleyman'a Mahidevran'a ve Şehzade Mustafa'nın kızlarına haksızlık yaptığını söyleme cesareti göstermiş. O dönem için büyük bir başkaldırı bu. I. Süleyman Yahya Efendi'yi düşman ilan etmiş ki süt kardeşliği hukukuna ters olarak bir daha görüşmemiş, ayrıca Yahya Efendi Tekkesine yaptırdığı ödenekleri kestirmiş. Raziye Sultan'ın buna rağmen manevi kız olarak Yahya Efendi türbesine gömülmesi tarihi bir düğümün çözümüdür. Eğer Raziye Sultan başka bir kadının çocuğu olsaydı muhtemelen Mahidevran'ı bu kadar savunma cesaretini gösteremezdi.

Gerçeği tabi bilemeyiz ama dönemin şartlarını göz önüne alacak olursak bir hanım sultan'ın babasına açıkça baş kaldırması o kadar zor ki. Raziye Sultan bunu yapmış, ölünce kardeşlerinin ya da yeğenlerinin değil de Yahya Efendi türbesine gömülmüş, hem de Yahya Efendi'nin manevi kızı olarak.

Hakkında yayınlanmış tezler de var ne yazık ki vikipedi kitap ve internet kaynaklarını kullandığı için ekleyemiyorum. Zaten eklediğim internet kaynaklarını biri düşmanca bir tavırla hemen değiştiriyor. Saba i nihavend (mesaj) 21:17, 25 Ekim 2012 (UTC)