Pralin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pralin

Pralin, toplam ürün ağırlığının en az %25'i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata, beyaz çikolataların kombinasyonundan, karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

Fransa kralı XIII. Louisin emrindeki büyükelçilerden biri olan Plessis-Pralin dükü aşçıbaşısı Lassagne tarafından üretilen bir şekerleme türüdür. Fransızca kökenli bir kelime olan pralin, karamelize şekerli badem veya fındık kaplı şekerleme anlamına gelir.[1]

Lassagne, altında çalışan aşçılardan birinin, tesadüfen, bir bademi şeker parçaları ile kapladığını görür. Pralin fikri bu şekilde doğar. Yine de çikolata ile kaplı gerçek pralinin icat edilmesi için daha uzun bir zaman geçmesi gerekecektir. Modern pralin Belçikalı bir çikolata üreticisi olan Jean Neuhaus II tarafından, 1912'de sunuldu.

Pralinler neredeyse her zaman daha yumuşak dolgulu bir çikolata kabuğu içerir. Belçika pralinleri geleneksel pralin dolgusuyla sınırlı değildir ve genellikle dış kabukla kontrast oluşturan bisküvi, fındık, badem ezmesi, tuz, karamel, kahve, ispirto, kremalı likör, meyve veya çikolata karışımı içerir. Süslemede, dekor hazırlamada ve kaplamada tercih edilmektedir. Genellikle hediye kutusu şeklinde stilize kutularda satılırlar. En büyük üreticiler Chocolatier Neuhaus, Godiva Chocolatier, Confiserie Leonidas ve Guylian'dır.

Çikolatalı trüf'ün aksine, pralinler genellikle sofistike bir şekilde dekore edilir. Pralinler şeffaf kağıtla kaplanan veya kutu ambalajlarda satışa sunulabilir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2023.