Marshmallow

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Marshmallow
Türü Şeker
Tipi Şekerleme

Marshmallow (veya Marşmelov), modern bir şekilde, tipik haliyle, şeker, su ve bir süngerimsi kıvamına çırpılmış jelatinden oluşan bir şeker bazlı şekerlemedir. Küçük silindirik parçalar halinde kalıplanır ve mısır şurubu ile kaplıdır. Eş anlamlı olarak, birçok ülkede bu şekere Chamallow da denilmektedir. Marshmallow Hatmi bitkisinden (Althaea officinalis) yapılan bir tıbbi şekerlemenin modern bir versiyonudur. İsmi «marsh mallow» sözünden gelip "bataklık ebegümeci" anlamına gelir; böylece İngilizce bir tıbbi bitki olan Malvaceae ebegümecigiller aile olarak bilinir. Ebegümecinin kökünden jelatine benzer yapışkanlı bir beyaz kitle alınıyordu.[1] Zaman içinde, bu bitki jelatin ve nişasta ile değiştirildi. Marshmallow ilk zamanlarda hatmi bitkisinin kökü ekstresi gibi boğaz ağrısı için bir çare olarak kullanılmıştır ve şifalı bitkilerin temelinde üretilerek muhtemelen bir ilaç olarak ortaya çıkmıştır.Antik Mısır yıllardan başlayarak hatmi kökü tonsilitin tedavisinde fındık ve bal ile birlikte kullanılırdı.

Marshmallow hazırlanması

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Marshmallowun modern üretimi 19.yüzyılda canlanmaya başladı.Fransa’da şeker üreticileri “marshmallow” tarifini biraz daha geliştirerek günümüzde üretilen “marshmallow”lara yakın bir tat elde ettiler.[2] Daha sonra tarifin Fransızca versiyonu, Pâte Guimauve (ya da sadece guimauve), yumurta proteini ve beze dahil olmak üzere genellikle gül suyu ile kaplanırdı. Pâte de Guimauve çoğu artık hatmi içermeyen içeriğe sahip idi ve ilaç gibi kullanılıyordu. Şeker çok popüler oldu, ama onun üretimi emeği çok yoğun oldu. 19. yüzyılın sonlarında, Fransız üreticileri Chewy tabanlı ürün oluşturmak için, modifiye olmuş mısır nişastası ile birlikte yumurta akı veya jelatin kullandılar.

Marshmallow kremi

Marshmallow üretiminde yeni bir yöntem 1948 yılında Amerikalı Alex Doumak tarafından kaydedildi. Doumak, “Marshmallow”un silindirik formunun imalatının otomatik şekilde yapılmasını sağlayacak formülü keşfetti.Silindir içine karıştırılmış ve ekstrude edilmiş tüm bileşenler, borulardan çıkarak parçalar halinde kesilir ve pudra şekeri veya toz haline getirilmiş şekerle kaplanırdı. Doumak 1961 yılında bu sürecin patentini alarak Doumak Firmasını kurdu ve “Marshmallow”un sanayileşmesini sağladı.

Kızartılmış marshmallow

Marshmallow türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık, Kuzey Amerika, Yeni Zelanda ve Avustralya'da popüler olan yiyecek gibi Marshmallowlar kamp geleneği olarak kamp ateşi ya da diğer açık alev üzerinde kavurma ya da kızartma yapılarak tüketilir. Marshmallow bir sopa veya şiş sonuna yerleştirilir ve ateşte dikkatlice tutulur. Bu; altı sıvı, erimiş bir tabaka ile karamelize olan dış deri oluşturur. Marshmallowun bir türü olan S'mores iki graham kraker arasına yerleştirilen çikolatalı bir levha üzerinde bir tost marshmallow koyarak yapılır.Çikolatanın erimeye başlaması nedeniyle bunlar daha sonra bir arada sıkıştırılabilir edilebilir.

Renkli Marshmallow

Diyet tercihleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel marshmallow tarifinde toz hatmi kökü kullanır, ancak çoğu ticari olarak üretilen marshmallowlar üretiminde jelatinden kullanılmaktadır.Vejetaryenler ve veganlar jelatini önleyip, ancak agar gibi hayvansal olmayan jeller kullanmayı tercih etmektedirler. Buna ek olarak, marshmallow genellikle Müslümanlık ve Yahudilik'te jelatinin koşer veya helal hayvanlardan elde edilmemesi (örn. domuz) takdirde koşer veya helal olarak kabul edilmez.Marshmallow kremi ve genellikle az veya hiç jelatin içermeyen marshmallow ürünleri firmaları temel olarak bilinen hatmi şekerleme şeklini muhafazasına izin vermek için karşılık vermektedirler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9800E6D7103EF935A2575AC0A9649D8B63
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2016.