Büyükelçi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Büyükelçi, eski adıyla sefir-i kebir, bir devletin başka bir devletteki en üst düzey temsilcisi olan diplomattır. Büyükelçiler, görevli bulundukları ülkede, vatandaşı oldukları ülkenin Devlet Başkanını temsil eder.

Büyükelçiler, temsil ettikleri ülke Devlet Bașkanının imzasını tașıyan bir Güven Mektubunu (İtimatname) nezdine atandıkları ülke Devlet Başkanına özel bir törenle sunar ve ancak bu törenden sonra resmen göreve başlamış kabul olunurlar. Demokrasilerde Büyükelçiler ülkelerinde sorumlu Hükümet tarafından atansa da, Devlet Başkanının kişisel temsilcisi olduklarından, hükûmetler bu atamaları gerçekleştirmeden önce, sembolik yetkili Devlet Başkanlarından dahi ön onay almaya gerek duyarlar. Büyükelçi atamalarında, temsilcinin görev yapacağı ülke(ler) Hükümet(ler)inden de diplomasi dilinde Agreman denilen ön onay alınır. Devletler diplomatik ilişkilerinin bulunduğu her ülkeye mukim Büyükelçi göndermeyebilirler. Onun yerine bir ülkede mukim olan Büyükelçi çevre ülkelerden bazıları nezdinde de akredite olunabilir.

Büyükelçinin temsil işlevi dışındaki başlıca görevi, ülkesi ile nezdinde görevli bulunduğu ülke(ler) arasında siyasi, askeri, ekonomik, toplumsal, kültürel vd ilişkileri geliştirmeye çalıșmaktır.

Görev süresi sona eren bir Büyükelçi, yine kendi Devlet Başkanının imzasını taşıyan, görevli bulunduğu ülke(ler) Devlet Başkan(lar)ına muhatap bir mektup ile geri çağrılır. Uygulamada, bu mektup, genellikle, görev yerine yeni gelen Büyükelçi tarafından, kendi Güven Mektubu ile birlikte, nezdine atanılan Devlet Başkanına takdim olunur.