İçeriğe atla

Hot Springs Ulusal Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hot Springs Ulusal Parkı
Hot Springs National Park
Hot Springs Ulusal Parkı havadan kaplıcalar
Alan türü Ulusal Park
Sınıflandırma IUCN II
Devlet  ABD
Devlet ABD
Federasyon Arkansas
İl Hot Springs, Arkansas
İlçe Garland
Koordinatları K 34°30′49″ B 93°3′13″
Karasal alanı 22 km²
2.246
Kuruluş tarihi 4 Mart 1931
Ziyaretçi sayısı 1.396.354 (2011)
Kontrol kuruluşu Ulusal Park Hizmeti
İnternet sitesi www.nps.gov/hosp/

Hot Springs Ulusal Parkı Amerika Birleşik Devletleri Arkansas eyaletinde, Hot Springs, Arkansas şehrinin bir semtinde bulunan 22 km² yüzölçümlü, emsalsiz tek bir şehirsel alanda kurulu ve ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir millî park'tır.

Bu mevki ilk defa 20 Nisan 1832'de bir federal koruma arazisi olarak bir ABD Kongresi kanunu ile özel statülü bir kaplıca arazisi olarak kurulmuş olup ABD'de en eski federal koruma bölgesidir. 1921'de bu arazilere ulusal park statüsü verilmiş ve "Ulusla Park Hizmetleri" idaresine geçirilmiştir. Bu ulusal park ABD'de en küçük yüzölçümlü ulusal parkı ve emsalsiz olarak tek şehirsel bir arazide kurulmuş ulusal parktır.

Bu parktaki sıcak kaplıca ve içme suyu Quachita Sıradağ'larının bir kısmı olan "Hot Springs Dağı"'nın batı yamaçlarında bulunan su kaynağı olarak yeryüzüne çıkmaktadır. Fakat bu kaynak ulusal parklarda ana koruma prensip olan doğal şekli ile korunmamıştır. Bunun yerine koruma prensibi halkın kullanacağı bir kaplıca ve içmeler sistemine hiçbir ekstra katkı yapmadan doğa suyunu en etkin sağlamak olmuştur. Bu kaplıca ve içmelerdeki su klasik kaplıca hamamlarında ve halk çeşmelerinde 200 kadar yıldır romatizma ve diğer ağrıları tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu kaplıcaların etrafında sadece paralı kişiler değil her türlü değişik halk kitlesine değişik şekilde hizmet sağlayan örneğin ABD güneyinde servetli gelirli beyaz zümreler ile siyahi ve karışık ırklara hitap etmek için değişik konaklama tesisleri sağlanmış bulunmaktaydı. Örneğin 20. yüzyıl ortalarına kadar ABD'nin güney eyaletlerinde uygulanan ırk ayrımı uygulamasına göre "siyahi ırk" mensuplarının kullanması için "Pythian", "Woodmen of Union", "National Baptist Oteli ve Sanitoryumu" ve Amerikan kara ordusu ve donanması mensupları ve emeklileri için gayet büyük "Army and Navy Hastanesi" bulunmakta idi. Bu park 1921'den önce Federal koruma bölgesi iken "American Spa (Amerika Kaplıcası)" olarak adlandırılmaktaydı.

Ulusal park arazisi Hot Springs şehrinin hemen kıyısında olup bu şehrin bazı çarşı bölgelerin de içine almaktadır. Parkta çeşitli yürüyüş patikaları ve kamping yerleri bulunmaktadır. Ama resmen onaylanmış kaplıcaları kullanmak paralıdır. Bununla beraber park ile şehir birbiri içine geçmiştir. "Bathouse Row (Kaplıca Sırası)" adı verilen semtin tümü "Ulusal Tarihsel Göstergeler Semti" olarak nitelendirilmektedir. Bu semtte Kuzey Amerika'da 19.yüzyıl sonlarında popüler olan çok katlı ve çok süslü taştan yapılmış mimariye uygun birçok eski kaplıca binası ve otel bulunmaktadır. Bu semtte bulunan eski "Fordyce Kaplıcası" vinası ulusal parkın ziyaretçi merkezi yapılmıştır. Günümüzde sadece bu semtte bulunan "Buckfast Kaplıcası" ve "Quapaw Kaplıcası", kaplıca olarak kullanılmaktadır. Çok sayaida eski kaplıcalar ve otelli kaplıcalar binalarının içerileri restorasyon yapılıp diğer işler için kullanılmaktadır.

2000'li yıllarda bu ulusal parka ulaşım kolaylığı dolayısıyla ziyaretçi sayısı gittikçe artmıştır. Yüzölçümü en küçük park olmakla beraber ABD'deki en popüler ulusal parklarla ziyeretçi çekme bakımından rekabet eder hale gelmiştir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]