İçeriğe atla

U.S. Route 66

Vikipedi, özgür ansiklopedi

U.S. Route 66, ABD karayolları ağının ilk otoyollarından biri olan ve 1926-1985 yılları arasında hizmet veren bir otoyol. "Amerika'nın Ana Caddesi", "Ana Yol" ve Amerikalı mizahçı Will Rogers'a ithafen "Will Rogers Otoyolu" gibi isimlerle de anılmaktaydı.

ABD'nin birçok eyaletini kateden 1926-1985 yılları arasında var olmuş ünlü tarihi (ve turistik) otoyolu U.S. Route 66
U.S. Route 66'in tabelası

İlk kez 11 Kasım 1926'da açılan yola bir yıl sonra da ünlü tabelası konmuştur. Orijinal yol Chicago Illinois'ten başlıyor, Missouri, Kansas, Oklahoma, Teksas, New Mexico, Arizona ve Kaliforniya eyaletlerini katederek Los Angeles şehrinde sona eriyordu. Ülkeyi (ve neredeyse kıtayı) doğudan batıya kateden bu yolun uzunluğu 3.940 kilometreydi.

Tarihi ve turistik bir değeri olan yol popüler kültürde de oldukça geniş bir şekilde yer almıştı. Yolla aynı adı taşıyan ve Bobby Troup'un sözlerini yazıp bestelediği şarkı, aralarında Nat King Cole Trio, Perry Como, Chuck Berry ve The Rolling Stones'un da bulunduğu birçok şarkıcı ve grup tarafından seslendirilmişti. Two-Lane Blacktop gibi varoluşçu kült filmlerden Disney/Pixar'ın Cars'ı gibi animasyon filmlerine kadar sayısız filme ve televizyon dizisine de fon teşkil etmişti.

"U.S. Route 66" 27 Haziran 1985 tarihinde resmen "ABD Karayolları Sistemi"nden çıkartıldı ve bu tarihi yol yerini "Eyaletlerarası Otoyol Sistemi" ne bıraktı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]