Wind Cave Ulusal Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wind Cave Ulusal Parkı
Wind Cave National Park
Wind Cave Ulusal Parkı'nda otlayan bizonlar
Alan türü Ulusal Park
Sınıflandırma İÜÇN II
Devlet  ABD
Devlet ABD
Federasyon Güney Dakota
Şehir Rapid City, Hot Springs
İlçe Custer
Koordinatları K 43° 33' 23" B 103° 28' 43"
Karasal alanı 114,5 km²
13.697
Kuruluş tarihi 9 Ocak 1903
Ziyaretçi sayısı 538 394 (2011)
Kontrol kuruluşu Ulusal Park Hizmeti
İnternet sitesi http://www.nps.gov/wica/

Wind Cave Ulusal Parkı Amerika Birleşik Devletleri Güney Dakota eyaletinde, Rapid City (10 km kuzeyinde) ile Hot Springs şehirleri yakınlarında bulunan 114,5 km² yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir millî park'dır.

Bu mağaralar sistemi toprakta bulunan bir çukurdan rüzgâr esme sesi gelmesi üzerine araştırılıp bulunmuştur. 1903'te 26. Devlet Başkanı olan Theodore Roosevelt tarafından 7. ABD ulusal parkı olarak kurulmuştur.

Dünyada ulusal park olarak kurulan doğa alanları içinde ilk mağara sistemi olmakla bilinmektedir. "Wind Cave" büyük bir mağara olup içinde "kutu-işi" olarak adlandırılan ve iğne şekilli "donma-işi" olarak isimlendirilen kalsit formasyonlar bulunmaktadır. Wind Cave ve etrafındaki mağaralar bir üç boyutlu labirent bulmaca gibi birbiri içine geçmiştir ve dünyada emsalsiz (km² başına dehliz uzunluğu ile ölçülen) en yoğun mağaralar sistemidir. Günümüzde bu sistemde bilinip, araştırılıp, ölçülebilen toplam dehliz ve mağara uzunluğu 226.06 km.yi geçmiştir.

Mağaralar dışında bu ulusal parkta yer üstünde karışık yüksek otluk "prairie" habitatı vardır. Bu ulusal parktaki karışık yüksek otluk "praire" ABD'de insanlar tarafından değiştirilmeye uğramamış son "praire" olduğu bildirilmektedir. Bu "praire" arazilerinde bulunan hayvanlar arasında bizon, kara ayaklı gelincik ve çayır köpeği gibi memeli hayvanlar da vardır. Parkta bulunan batı sarıçamı ormanlarında ise puma ve Kanada geyiği gibi hayvanlar bulunur.

Wind Cave Ulusal Parkı haritası

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]