Shenandoah Ulusal Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shenandoah Ulusal Parkı
Shenandoah National Park
Skyline Drive manzaralı kara yolu
Alan türü Ulusal Park
Sınıflandırma IUCN II
Devlet  ABD
Devlet ABD
Federasyon Virjinya
Şehir Front Royal
Koordinatları K 38°30′55″ B 78°26′15″
Kapladığı alan 806 km²
80 600 [1]
Kuruluş tarihi 26 Aralık, 1935
Ziyaretçi sayısı 1.209.883 (2011)
Kontrol kuruluşu Ulusal Park Hizmeti
İnternet sitesi http://www.nps.gov/shen

Shenandoah Ulusal Parkı Amerika Birleşik Devletleri Virginia eyaletinde, Blue Ridge Dağları'nın sırtlarında dar ve uzun olarak kurulmuş Front Royal küçük şehri yakınlarında bulunan, 806 km² yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir millî park'tır.

Shenandoah Ulusal Parkı haritası

Bu ulusal park arazisi dar ve uzundur. Bu nedenle Virjinya eyaletinin 8 ilçesinden kısımlar ihtiva eder. Batı tarafında geniş Shenandoah Nehri ve Shenandoah Vadisi var olup doğusundan Virginia Piedmont bölgesinin dalgalı tepeleri bulunmaktadır. Bu sıradağlarda en yüksek mevki rakımı 1230m olan "Hawksbill Dağı"'dır. Bu dar tepelik arazi yaprak döken ağaçlardan oluşan korular ve ormanlar ile kaplıdır. Dar olan ulusal parkın uzunluğunda devam eden manzaralı kara yolları ve önemli bir yürüyüş patikası bulunmaktadır.

Bunlardan en iyi bilineni 169 km uzunluğundaki "Skyline Manzaralı Karayolu" adı verilen manzaralı yoldur. Bu yol Apalaş Dağları'nın bir parçası olan "Blue Ridge Dağları" tepelerinin doruklarından geçip vadilerin manzaralarını kolayca görülmesini sağlayan özel olarak sırf bu ulusal park için yapılmış bir kara yoludur. Bu manzaralı yol sonbahara mevsiminde bu yaprak dökmeye hazırlanan ve renklerini yeşilden turuncuya ve sonra sarıya dönüştüren ağaçlarla dolu olan zirve ve tepeleri doldurdukları zaman çok büyük sayıda motorlu vasıtaları ile geln ziyaretçi çekmektedir. "Skyline Manzaralı Kara yolu" için bu parka gelen yıllık ziyaretçi sayısının 2 milyonu geçtiği tahmin edilmektedir,

Bu manzaralı kara yolu yanında hemen hemen benzer güzergâhı takip eden "Blue Ridge Parkway" bulunmaktadır. Bu kara yolu 755 km olup daha uzun mesafelidir. Güneyde Büyük Smoky Dağları Ulusal Parkı'ndan başlayıp kuzeye geçip "Shenandoah Ulusal Parkı"'na girer ve sonunda bu parkın sona ermesinin yakınında "Skyline Manzaralı Karayolu" sonu ile buluşur. Bu yolun başlıca hedefi doğu Amerika'da bulunan iki popüler ulusal parkı birleştirmek olmaktadır.

Benzer güzergâh çok daha uzun (3500 km'yi aşkın uzunlukta) Georgia eyaleti Springer Dağı'nda başlayıp Maine eyaletinde Katahdin Dağı'nda sona eren uzun mesafeli bir yürüyüş patikası olan Apalaş Yürüyüş Patikası tarafından da geçilir. Bu patika aynı manzaralı kara yolları gibi güney-kuzey yönlü "Shenandoah Ulusal Parkı"'nın dar bir tarafından girmekte ve uzunluğunu manzaralı park arazilerinde geçirip parkın diğer dar tarafından çıkmakta ve böylece 160'km patika yolu bu parkta bulunmaktadır.

Shenandoah Ulusal Parkı ya motorlu vasıta veya yürüyerek manzaralı arazilerden geçip doğa ile bir olmak isteyen ziyaretçilerin talebini karşılamakla beraber bu ulusal parkta toplamı 800 km'yi bulan diğer yürüyüş patikaları da bulunmaktadır. Ayrıca bu parkın arazisin %40'i "Ulusal Vahşi Araziler Koruma Sistemi"nin bir kısmıdır ve bunun için özel koruma statüsü olup daha sıkı koruma rejimlerine hedef olmaktadır.

Bundan başka bu ulusal parkta ata binme parkurları ve bisiklet parkurları da bulunmaktadır. Parkta ziyaretçi ilgisini çeken 10 tane şelale de bulunmaktadır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The National Parks: Index 2009–2011". National Park Service. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]