Virjin Adaları Ulusal Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Virjin Adaları Ulusal Parkı
Virgin Islands National Park
Virjin Adaları Ulusal Parkı'nda bir tropik plaj
Alan türü Ulusal Park
Sınıflandırma IUCN II
Devlet Şablon:USVI
Devlet Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları
Federasyon ABD Virjin Adaları
Şehir Charlotte Amalie
Koordinatları K 18° 19' 54" B 64° 44' 13"
Karasal alanı 52 km2
5,964
Kuruluş tarihi 22 Ağustos 1956
Ziyaretçi sayısı 442.414 (2011)
Kontrol kuruluşu Ulusal Park Hizmeti
İnternet sitesi nps.gov/vıis

Virjin Adaları Ulusal Parkı (İngilizceVirgin Islands National Park), Amerika Birleşik Devletleri'nin bağımlı topraklarından Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları'nın Saint Thomas adasındaki Charlotte Amalie liman kentinin açığından bulunan Saint John adasının %60 arazisini ve "Hassel Adası"'nın yakalaşık tümünü kapsayan ve 52 km2 yüzölçümü olan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir millî parktır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Virjin Adaları Ulusal Parkı haritası

Bu parkta yaz ile kış ısı farkı hemen hemen yoktur. Yıllık ortalama ısı 26 °C olur. Deniz suyu da yıl boyunca gayet rahatlık verici ılık ısıda kalır. İklim subtropik iklimidir. Ortalama yıllık yağış 1.400 mm olmaktadır. Kışları alizeler esip hızları ortalama 39 km/saattir. Bu parktaki bitki örtüsü kuru tropik ormanlara has bitki türlerinden oluşur.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ulusal parka yıllık ziyaretçi sayısı ortalama yaklaşık 500.000 kadardır. (2011'de 442,414 kişi). Turizm mevsimi Aralık ile Nisan dönemindedir. Bu turist döneminin dışında konaklama ücretleri görülebilecek şekilde düşmektedir. Turistik oteller yanında pansiyonlar ve kamping yapma imkanları bulunur.

ABD Virjin Adaları'nda "Red Hook" ve Charlotte Amelie limanlarından bu parkın hemen dışında Saint Thomas adası'ndaki Cruz Bay Körfezi'ne uğrayıp Saint John'a giden düzenli tarifeli feribotlar bulunmaktadır.

Bu ulusal park aletli dalış ve şnorkelle dalış için çok isim yapmıştır. Parkta bulunan "Trunk Bay Körfezi" beyaz kumlu plajı ve denizaltında bulunan şnorkelli dalış için çok elverişli dalış parkuru ile ünlüdür. Fakat bu parkur gayet çok kullanıldığı için etrafında bulunan mercan resifleri zarar görmektedirler. "Genti Bay Körfezi" de şnorkelli dalış için tavsiye edilmektedir.

Bu parkta kilometrelerce uzunlukta yürüyüş patikası bulunmaktadır. "Cinnamon Bay Yürüyüş Patikası" birçok eski şeker plantasyonu ve şeker üretim birimleri kalıntıları yanından geçmektedir. "Bordeaux Yürüyüş Patikası" adda bulunan en yüksek (389 m) rakımlı nokta olan tepeye çıkmaktadır ve bu tepeden görülen manzara "cennetden görülebilecek manzara" olarak nitelendirilmiştir. "Reef Bay Yürüyüş Patikası" ormanlık arazilerden geçmekte; şeker üretim birimleri kalıntılarına uğramakta ve antik Taino halkının bıraktığı petroglif taş üzeri yazılar bulunan tarihsel mevkiden geçmektedir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]