North Cascades Ulusal Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
North Cascades Ulusal Parkı
North Cascades National Park
North Cascades Ulusal Parkı'nda Thornton Gölleri
Alan türü Ulusal Park
Sınıflandırma İÜÇN II
Devlet  ABD
Devlet ABD
Federasyon Washington
Şehir Seattle
İlçe Whatcom, Skagit, Chelan
Koordinatları K 48°39'57" B 121°15'50"
Karasal alanı 2 042,78 km²
Kuruluş tarihi 2 Ekim 1968
Ziyaretçi sayısı 19 208 (2011)
Kontrol kuruluşu Ulusal Park Hizmeti
İnternet sitesi http://www.nps.gov/noca

North Cascades Ulusal Parkı Amerika Birleşik Devletleri Washington eyaletinde, ABD-Kanada sınırına yakın, en yakın şehir Seattle olan, 2 042,78 km² yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir millî park'tır.

North Cascades Ulusal Parkı haritası

Bu ulusal park üç değişik birimden olup bir "kompleks" olarak adlandırılmaktadır. Cascade Sıradağları zincirinin kuzey kısmı olan Kuzey Cascade'lar masifinin dağlık manzaraları ile çok tanınmaktadır. Bu sarp genç dağlar zinciri jeolojik olarak birkaç milyon yıl önce Kuzey-Amerika tektonik levhası ile okyanus asıllı levhanın çarpışması ile ortaya çıkmıştır. Hidroloji bakımından bu ulusal park içinde dört ayrı nehir sisteminin havzaları bulunmaktadır. Bunun yanında sayıları 500'u aşan göl ve gölet vardır. Bunlardan Chelan Golü doğa güzelliği bakımdan ABD'de hazırlanan doğa güzelliği anketlerinden elde edilen istatistiklerde tüm ABD için doğa güzelliği indeksinde üçüncü sırayı almıştır.

Bu park ve bölgesine Paleo-Amerikan insanların 8.5000 yıl kadar önce geldikleri ve toplayıcılık ve avcılıkla uğraştıkları bilinmektedir. Amerika'ya Avrupa asıllılar gelmeden önce bu bölgede yerleşik yerli Amerikan ahali bulunmaktaydı. Avrupa asıllıların bu bölgeye gelişi önce araştırma-keşif için olmuş ve bunların getirdikleri salgın hastalıklar "Saliş" tipte yerli dil konuşan yerli Amerikalı kabile mensuplarının çoğunluğunun ölmesine neden olmuştur. 18. yüzyıl sonundan itibaren Avrupa asıllılar yerleşmek için bu bölgeye gelip yerli Amerikan topraklarını ellerine geçirip bunları kendi yurtlarından kovmuşlardır.


Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]