Taşlaşmış orman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arizona'da bulunan, geç Triyas döneminde (yaklaşık 230 milyon yıl önce) silisleşmiş taşlaşmış ağaç

Taşlaşmış orman, karasal bitkilerin fosilleşmiş kalıntılarıdır.

Oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Silisleşmiş ağaçlar, 23-15 milyon yıl öncesi faaliyet gösteren silisçe doygun göl içinde ve silisçe zengin volkanik getirimlerin etkisiyle asidik hidrotermal döngü sonucunda, ağaçların hücreleri çeperlerine ve hücre boşluklarına çoğunluklu silikat ve kuvars küreciklerinin birikmesiyle, kök dokusunun özgün yapısını koruyarak silisleşmiştir (taşlaşmışlardır). Taşlaşan bu ağaçlar daha sonraki evrelerde oluşan volkan patlaması ürünü volkan külleri, tüfleri, lavları ile örtülmüş ve bu volkanik örtü taşlaşmış ağaç fosillerinin milyonlarca yıl öncesinden günümüze kadar korunmalarını sağlamıştır.

Paleorrota Jeopark'ta taşlaşmış ağaç (Brezilya)

Örneklerini Dünya’nın farklı yerlerinde açık hava müzesi şeklinde görmek mümkündür. Örnek olarak Amerika’daki Mezozoik yaşlı silisleşmiş orman fosilleri, Yunanistan’ın Midilli adasında Erken-Orta Miyosen yaşlı taşlaşmış ağaç bulgularını görmek mümkündür.[1] Türkiye'de Kızılcahamam civarında örnekleri bulunmaktadır. Taşlaşmış ağaçları batıda; Bolu, kuzeyde, Çerkeş, Kurşunlu, Ilgaz, doğuda; Çankırı ve Şabanözü, güneyde; Beypazarı, Kahramankazan, Çubuk yerleşim yerleriyle sınırlı çok geniş bir alanda görmek mümkündür. Taşlaşmış ağaçlarla kaplı alan tamamen volkanik tüfler ile kaplıdır ve Erken Miyosen’de (23–15 milyon yıl öncesi) gelişmiş olan çam ve meşe ağaçlarının egemen olduğu karışık bir ormanın fosil kalıntılarıdır.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Atabey, Eşref (2004). "Çamlıdere (Ankara) Taşlaşmış Ağaç Fosil Ormanı" (PDF). TMMOB, JMO Haber Bülteni, sayı 3, s .80-82. 28 Şubat 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2013.