Yunanistan'daki Yahudilerin tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yunanistan'daki Yahudilerin tarihi
Έλληνες Εβραίοι
יהודים יוונים
Ketubah from Greece.jpg
Toplam nüfus
4,500[1]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Diller
Din

Yunanistan'daki Yahudilerin tarihi, MÖ 4. yüzyıla kadar izlenebilir. Yunanistan'da yaşayan en eski ve en karakteristik Yahudi grubu, "Yunan Yahudileri" olarak da bilinen Romanyotlardır. "Yunan Yahudisi" terimi ağırlıklı olarak Yunanistan'ın bugünkü modern bölgesinde yaşayan Yahudi kökenli veya inançlı herhangi bir kişi için kullanılır.

Tarihsel olarak Yunanistan'daki topluluklarda ve büyük Yunan nüfusu olan komşu bölgelerde yaşayan ayrı bir Yahudi nüfusu olan Romanyotların yanı sıra, Yunanistan'da büyük bir Sefarad Yahudisi nüfusu vardı ve Selanik kenti Sefarad yaşamının tarihi bir merkezidir; Selanik, Yunan Makedonya'sında "İsrail'in Annesi" olarak adlandırılıyordu.[2] Yunan Yahudileri, Hıristiyanlığın erken gelişiminde önemli bir rol oynadılar ve Yunanların onları koruma çabalarına rağmen Mihver Devletleri tarafından Yunanistan'ın işgal edilmesinden sonra Holokost'ta yıkıma uğrayana kadar, Bizans İmparatorluğu için ve Osmanlı Yunanistan dönemi boyunca bir eğitim ve ticaret kaynağı haline geldi.[3][4] Holokost'un ardından, hayatta kalan topluluğun büyük bir yüzdesi İsrail veya Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

2019 yılı itibarıyla, Yunanistan'daki Yahudi cemaati, özellikle Atina, Selanik, Larissa, Volos, Halkida, Yanya, Tırhala, Korfu ve Girit'te işleyen bir sinagogda yoğunlaşan 10,8 milyonluk nüfus içinde yaklaşık 6.000 kişidir.[5] Yunanistan Yahudi Müzesi Yunan Komitesi başkanı Giorgo Romaio'ya göre,[6] bugün Yunan Yahudileri büyük ölçüde Hristiyan Yunanlarla "yan yana yaşıyorlar", ancak yine de Yunanistan'da herhangi bir Antisemitizm yükselişine karşı mücadele etmek için diğer Yunanlar ve dünya çapındaki Yahudilerle çalışmaya devam ediyorlar.[7]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Virtual Jewish World — Greece". The Virtual Jewish Library. 11 Haziran 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2015. 
  2. ^ Samuel Usque, The Foundation for the Advancement of Sephardic Studies and Culture, p. 1
  3. ^ The Foundation for the Advancement of Sephardic Studies and Culture, p.2
  4. ^ Zakynthos: The Holocaust in Greece 21 Mayıs 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., United States Holocaust Memorial Museum, URL accessed May 25, 2014.
  5. ^ "Short History Of The Jewish Communities In Greece (pdf), publicized by the Central Board of Jewish Communities in Greece" (PDF). kis.gr. 26 Eylül 2007 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 April 2018. 
  6. ^ Current Activities of the Jewish Museum of Greece 9 Ekim 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Central Board of Jewish Communities in Greece. URL accessed April 15, 2006.
  7. ^ Makris, A. "Holocaust Museum to Be Build [sic] in Greece - GreekReporter.com". GreekReporter.com. 27 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2017. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]