İgbo Yahudileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İgbo Yahudileri

İgbo Yahudi cemaatine plak verilirken.
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Nijerya Nijerya~ 40.000
Diller
Din

Nijerya'nın bazı İgboları atalarının Akdenizden gelen İsrailoğulları olduğuna inanır fakat bunu kanıtlayabilecek arkeolojik veya adli tıbbi bir buluntu yoktur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivayete göre Suriye, Portekiz ve Libya'daki İsrailoğulları Batı Afrika'ya göç etmiştir. Tarihi kaynaklar bu göçün M.S. 740'larda gerçekleştiğini gösterir. Adli tıbbiyeci ve amatör Yahudi tarihçisi Aguleri'li Chinedu Nwabunwanne Los Angeles'ın UCLA kütüphanelerinde 15 yıldan fazla bu konuyu araştırdı, "Emeviler'in son lideri Halif Muhammed kuvvetlerini Suriye'deki Yemen Emevileri üzerine 744'te sürdü; Yemenli Araplar ve onların destekçisi Yahudiler Suriye'den kovuldu. Dan, Naftali, Gad ve Aşer kabilelerinden oluşan Suriye Yahudileri Nijerya'ya yerleşti ve burada Sambatyon Yahudileri olarak bilindi. 1484'te Yehudalar Portekizden ve 1667'de Zevulunlar Libya'dan Nijerya'daki Sambatyon Yahudilerine katıldı. Yani Nijerya Yahudileri şu altı kabileden oluşmaktadır: Yehuda, Dan, Naftali, Gad, Aşer ve Zevulun. İlginç olan konu bu altı kabilenin Musa'nın kutsaması'nda Musa tarafından iki kere kutsanan kabileler olmasıdır. Bu altı kabile Yehuda Evi ya da Yakup Evi'ne ait altı kabile olup Efraim Evi veya İsrail Evi'ne ait diğer altı kabilenin ismi geçmemektedir."

Yurtdışından ilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyadaki Yahudi cemaatlerinin Nijerya Yahudi cemaatine olan ilgisi Yitzhak Rabin'in kayıp kabilelerin bulunması için Nijerya'ya gönderdiği ekiple 1995'te resmileşmiş oldu.[1] Batılı hahamlar ve Rabbi Gorin gibi eğitmenler bu cemaati çeşitli kereler ziyaret etmiştir[2] ve yurtdışındaki Yahudi cemaatleri bu cemaate kitap, bilgisayar ve dini makaleler göndererek desteğini devam ettirmektedir.[3] Buna rağmen İsrail henüz İgboları Kayıp On Kabile'den biri olduğunu resmi olarak kabul etmemiştir.

İbadet[değiştir | kaynağı değiştir]

İgbo Yahudilerinin başlıca ibadetleri ve gelenekleri arasında erkek çocukların sekiz günlükken sünneti, kaşerut kurallarına uymak, kadının adet döneminde erkekle kadının ayrı durması, tallit ve kipa'nın giyilmesi, Yom Kippur ve Roşaşana gibi bayramların kutlanışı bulunur. Yakın zamanda cemaat ayrıca Hanuka ve Purim bayramlarını da kutlamaya başlamıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Adeze Ajukwu "Interview with Sir Nat Okafor-Ogbaji" 26 Ekim 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kwenu June 8 2004.
  2. ^ "Rabbi Returns to Nigeria for 3-Week Mission.." 30 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Tikvat Israel February 13 2006
  3. ^ "Tikvat Israel ships scripture to Nigeria" 30 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Tikvat Israel January 11 2006.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]