Yeşil Devrim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pestisit, herbisit ve gübre gibi teknolojiler ile yüksek verimli ekinlerin kullanımındaki artış II. Dünya Savaşı'nı izleyen dönemde dünya genelindeki tarımsal üretimi hızlandırmıştır.

Yeşil Devrim 1940'lar ile 70'ler arasında dünya genelinde gözlenen tarımsal üretim artışını ifade eden bir terimdir. Gelişmekte olan ülkelerde daha yoğun biçimde gözlenen bu değişim 1960'ların sonlarında hızlanmıştır.[1] "Yeşil Devrim'in Babası" olarak anılan Norman Borlaug'ın öncülük ettiği hareket bir milyonun üzerinde insanı açlıktan kurtarmış, verimli tahıl türlerinin geliştirilmesine yardımcı olmuş, sulama olanaklarının iyilleştirilmesini sağlamış, koruma tekniklerini çağdaşlaştırmış, çiftçilere melez tohum, yapay gübre ve pestisit gibi girdilerin sağlanmasını kolaylaştırmıştır.

"Yeşil Devrim" terimi ilk kez United States Agency for International Development'ın (USAID) eski müdürlerinden William Gaud tarafından 1968 tarihli şu konuşmada kullanılmıştır:

"Tarım alanındaki bu ve benzeri gelişmeler yeni bir devrimi simgeliyor. Bu, Sovyetler'in vahşi Kızıl Devrimi ya da İran Şahı'nın Beyaz Devrimi gibi değil. Ben buna Yeşil Devrim diyorum."[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hazell, Peter B.R. (2009). The Asian Green Revolution. IFPRI Discussion Paper. Intl Food Policy Res Inst. GGKEY:HS2UT4LADZD. 27 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2013. 
  2. ^ Gaud, William S. (8 Mart 1968). "The Green Revolution: Accomplishments and Apprehensions". AgBioWorld. 18 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2011.