İş kıyafeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shinzō Abe ve Ivanka Trump

İş kıyafetleri (şirket / ofis kıyafetleri, tenue de ville kıyafetler olarak da adlandırılır), Batı kıyafet kodlarından biri olan gayriresmî kıyafetler, erkekler için takım elbise ve gömlekleri, kadınlar için kokteyl elbisesi veya pantolondur. Formalite ölçeğinde yarı resmî kıyafetten daha az resmîdir, ancak gündelik kıyafetten daha resmî olarak kabul edilir. Bu nedenle, gayriresmî iş kıyafeti veya akıllı gündelik kıyafetler gibi gündelik kıyafetler ile karıştırılmamalı, ancak bazı insanlar gayriresmî kıyafetlere sadece gündeliklerin aksine "resmî" olarak atıfta bulunabilir.

Kıyafet, 19. yüzyılın sonlarında eğlence giyimi olarak ortaya çıktı, ancak nihayetinde redingotu değiştirdi. I. Dünya Savaşı'ndan sonra, kıyafet resmî olmayan günlük giyim olarak kuruldu. Fötr şapka veya melon şapka gibi şapkalar, 1960'lardaki karşı kültürünü takiben kullanımdan büyük ölçüde düştü.

Gayriresmî kıyafet, politika, akademi, hukuk ve finans, iş gibi mesleklerde ve diğer sektörlerde iş görüşmeleri gibi belirli olaylarda ofis kullanımı için yaygın olarak uygulanır. Duruma saygı duymayı ve dikkat çekmemeyi amaçlayan geleneksel bir kıyafettir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]