Nestor Mahno

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Nestor İvanovıç Makhno
Nestor Makhno
Nestor Makhno
Doğum 27 Ekim 1889(1889-10-27)
Gulya-Polye, Ukrayna
Ölüm 25 Temmuz 1934 (44 yaşında)
Paris, Fransa

Nestor Mahno, (Ukraynaca: Нестор Іванович Махно, d. 26 Ekim, 1888 – ö. 25 Temmuz, 1934) Ekim Devrimi'nde Bolşevik çizgiyi kabul etmeyen Ukraynalı anarko-komünist devrimci. Anarşist ilkeler ve değerleri gerçekleştirmek üzere giriştiği yoğun çaba Bolşeviklerin iktidarını pekiştirmesi ardından kesintiye uğramıştır. Liberter Komünistlerin Örgütsel Platformu isimli, anarşizm için önemli tartışmalar açan metnin yazarlarındandır. Ayrıca, Ukrayna'daki anarşist hareket Mahnovşçina'nın da fikir babasıdır.

27 Ekim 1889 'da ukrayna da dinyeper nehri ile azak denizi arasında bulunan ekaterinoslav vilayetin deki gulyai polye de yoksul bir köylü aileisnden doğru. küçük yaşlarda çobanlık yaptı. 1906 da gulyai polye de bir anarşist gruba katıldı. iki yıl sonra bölgedeki bir polis memuruna yönelik terörist saldırıya katıldığı için yargılandı. mahkemenin idama mahkum etti fakat yaşının küçüklüğü nedeniyle cezası süresiz hapse çevrildi. hapis yıllarında hücresini anarşist peter arşinov ile paylaştı. Arşinov ona özgürlükçü öğretinin ilkelerini öğretmiş ve bakuninle kropotkine olan inancını geliştirmiştir. 1917 şubat devrimiyle hapishaneden serbest bırakılmıştır. köyünde halkı örgütleyip komünler kurmuş ve kendiside de halkla birlikte çalışmıştır. isyancı çeteleriyle ispanya iç savaşına örnek olmuştur. sovyet rejimini eleştirmiştir. kırımda çıkan olayalarda hapishanelerdeki anarşistlerin özgürlüğü karşılığında kızıl orduya yardım etmiştir. kızıl ordu verdiği sözü tutmamış ayrıca mahno ve çetesini tehdit olarak görüp 26 kasım 1920 de troçki'nin emriyle mahno 'nun gulyai-polye deki karargahına saldırılmasını emretmiştir. baskın sonucu mahnonun adamları ele geçirilmiş yakalandıkları yerde mahkum edilmiş veya kurşuna dizilmişlerdir. Gerilla önderi Ukrayna da dolaştıktan sonra dinyeper nehrinden romanya'ya geçip sonunda paris e gelmiştir. hayatı paris de veremden dolayı son bulmuştur.

pusuya ve süpriz çıkışlara dayalı gerilla taktikleri çin, küba, ispanya ve vietnam da kullanılacak savaş yöntemlerine bir ön işarettir.