Semyon Budyonni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Semyon Budyonni
Семён Будённый
1943 yılında Budyonni
Doğum25 Nisan 1883
Kozyurin, Don Voyska Oblastı, Rus İmparatorluğu
Ölüm26 Ekim 1973 (90 yaşında)
Moskova, SSCB
Defin yeriKremlin Duvarı Mezarlığı
Bağlılığı Rusya İmparatorluğu (1914-1917)
 Rusya SFSC (1917-1922)
 Sovyetler Birliği (1922-1973)
Hizmet yılları1917-1973
Rütbesi
Sovyetler Birliği Mareşali
Sovyetler Birliği Mareşali
Komutası1. Süvari Ordusu, Kuzey Kafkasya Askerî Bölgesi komutan yardımcısı, Moskova Askerî Bölgesi, Rezerv, Güneybatı Cephesi, Rezerv Cephesi, Kuzey Kafkasya Cephesi, Savunma Bakanlığı Müffetişi
Çatışma/savaşlarıRus-Japon Savaşı,
I. Dünya Savaşı,
Rusya İç Savaşı,
Sovyet-Polonya Savaşı,
II. Dünya Savaşı
ÖdülleriSovyetler Birliği Kahramanı Sovyetler Birliği Kahramanı Sovyetler Birliği Kahramanı
Lenin Nişanı Lenin Nişanı Lenin Nişanı Lenin Nişanı Lenin Nişanı Lenin Nişanı Lenin Nişanı Lenin Nişanı Suvorov Nişanı (1. sınıf) Vladimir İlyiç Lenin 100. Doğum Günü Madalyası Moskova Savunması Madalyası Odessa Savunması Madalyası Sivastopol Savunması Madalyası Kafkas Savunma Madalyası Büyük Vatanseverlik Savaşı Madalyası Büyük Vatanseverlik Savaşı 20. Yıldönümü Madalyası Kızıl Ordu 20. Yıl Madalyası SSCB Silahlı Kuvvetleri 30. Yıl Madalyası SSCB Silahlı Kuvvetleri 40. Yıl Madalyası "SSCB Silahlı Kuvvetlerinin 50. yılı" Madalyası Moskova 800. Yıl Madalyası Leningrad 250. Yıl Madalyası
Ailesi
EşiNadezhda Ivanovna
Olga Stefanovna
Maria Vasilevna
ÇocuklarıSergei
Mikhail
Nina
Budyonny'nin Kremlin Duvarı Nekropolü'ndeki mezarı

Semyon Mihayloviç Budyonni (RusçaСемён Миха́йлович Будённый; 25 Nisan 1883, Kozyurin, Don Voyska Oblastı, Rus İmparatorluğu - 26 Ekim 1973, Moskova, SSCB), Ailesi Rus asıllı olmasına rağmen, Don Kazakları bölgesine yerleşmesinden ve o gelenekle büyütülmesinden dolayı genellikle Kazak asıllı sanılan Rusya İmparatorluğu'nun süvari subayı ve Sovyetler Birliği mareşali, Sovyetler Birliği Kahramanı, Rus İç Savaşı, Sovyet-Polonya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında komutanlık yapmış Josef Stalin'in yakın siyasi müttefiki olan politikacıydı.

Rusya'nın güneyindeki Don Kazak bölgesinden fakir bir köylü ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Budyonny, 1903'te Rus İmparatorluk Ordusu'na askere alındı. Birinci Dünya Savaşı sırasında bir ejderha alayında ayrıcalıklı bir şekilde hizmet etti ve St. George Haçının dört sınıfını da kazandı. Rus İç Savaşı patlak verdiğinde Budyonny, Bolşevik zaferinde önemli rol oynayan Kızıl Süvari Birliğini kurdu. Budyonny cesaretiyle ünlendi ve birçok popüler vatansever şarkıya konu oldu. 1922'de Kuzey Kafkasya askeri bölgesindeki tüm birliklerin komutanı oldu. Kızıl Ordu süvarilerinin müfettişi (1924–37) ve Moskova askeri bölgesinin komutanı (1937–40) olarak görev yaparken. Joseph Stalin'in siyasi müttefiki olarak Sovyetler Birliği'nin ilk beş Mareşalinden biri oldu. Büyük Tasfiye'den sağ kurtulan ve 1941'de Almanya'nın SSCB'yi işgali sırasında görevde olan en kıdemli iki ordu komutanından biriydi. Budyonny'nin komutasındaki Sovyet kuvvetleri Kiev ve Uman savaşlarında bozguna uğratıldıktan sonra, cephe komutanlığından çıkarıldı. İkinci Dünya Savaşı'nın başlarında Stalin'in askeri stratejik hatalarının çoğunun suçunu üstlendi, ancak Sovyet yüksek komutanlığında kaldı. 1953'te süvari müfettişliği görevine devam etti.

İlk Sovyet mareşalleri: ön sıra, soldan: Mihail Tuhaçevski, Kliment Voroşilov, Aleksandr Yegorov, arka sıra, soldan: Semyon Budyonni, Vasili Blyuher. (11 Kasım 1935)

Budyonny atlı süvarilerin sadık bir savunucusuydu. Büyük Tasfiye sırasında, Mikhail Tukhachevsky'nin bağımsız bir tank birliği oluşturma çabalarına karşı çıktı ve bunun süvarilerden çok aşağı düzeyde olduğunu ve mantıksız olduğunu ve bunun sabotaj anlamına geldiğini iddia etti. 1939'da yaklaşan savaşta tankın önemi anlatıldıktan sonra, "Beni ikna edemezsiniz. Savaş ilan edilir edilmez herkes 'Süvarileri çağırın! ' diye bağıracak dedi.[1]

Savaştan sonra Budyonny, diğer şeylerin yanı sıra at yetiştiriciliğinden sorumlu olan SSCB Tarım Bakan Yardımcılığına atandı. Emekli olduğunda Sovyetler Birliği Yüksek Sovyeti üyeliğini sürdürdü.

Budyonny 26 Ekim 1973'te 90 yaşındayken beyin kanamasından öldü. Kremlin Duvarı Nekropolü'ne, Lenin'in Mozolesi ile Kremlin duvarı arasında bulunan on iki ayrı mezardan birine tam askeri törenle gömüldü. Cenazesinde tabutu taşıyanlar arasında CPSU Genel Sekreteri Leonid Brejnev ve SSCB Savunma Bakanı Mareşal Andrey Greçko da vardı.

Türk subayları, Moskova ziyareti esnasında Sovyet Mareşal Semyon Budyonni ile beraber (1 Mayıs 1934)

Budyonny, iç savaşın fırtınalı yıllarını ve Birinci Süvari Ordusu'nun günlük yaşamını anlattığı beş ciltlik bir anı kitabı yazdı. The Red Cavalry şarkısı (Konarmieyskaya) ve The Budyonny March dahil olmak üzere birçok popüler Sovyet askeri şarkısındaki cesaretinden dolayı sık sık anıldı. Sovyet askeri üniformasının bir parçası olan Budenovka, adını Semyon Budyonny'den alıyor. Ayrıca Isaac Babel'in süvari odaklı eserlerinde de adı sık sık geçiyordu.[2] Babel başlangıçta Budyonny'yi Polonya-Sovyet Savaşı sırasında bir Sovyet gazetesinde yazar olarak haber yapmaya başlamıştı.[3]

Ünlü bir at yetiştiricisi olan Budyonny, Rusya'da hala çok tutulan, spordaki yüksek performansı ve dayanıklılığıyla ünlü Budyonny atı'nı yarattı. Semyon Budyonny aynı zamanda amatör bir akordeon oyuncusuydu. SSCB'de arkadaşı Kazak bayancı Grigory Zaytsev ile "Bayanistlerin İkilisi" (Дуэт баянистов) adlı bir ikilinin yer aldığı birkaç enstrümantal vinil plak yayınlandı.[4] Ayrıca St.Petersburg'daki Sinyal Kolordu Askeri Akademisi, SM Budyonny'nin onur adını taşıyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Simon Sebag Montefiore, Stalin: The Court of the Red Tsar (2003), p. 331.
  2. ^ Babel, Isaac (2002). The Complete Works of Isaac Babel. W. W. Norton & Company. ss. 751. ISBN 0-393-04846-2. Semyon Mikhailovich Budyonny -wikipedia. 
  3. ^ Richard Bernstein (31 Mayıs 1995). "Books of the Times; A Meticulous Eye for War's Poetry and Brutality" (Web). The New York Times. 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2007. 
  4. ^ "Дуэт Баянистов (2)". Discogs. 26 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2024.