Peter Arşinov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Peter Andreyeviç Arşinov

Peter Andreyeviç Arşinov, Rus anarşist.

1887'de Ukrayna'nın Yekaterinoslav kentinde doğdu. Meslekten bir metal işçisiydi. 1904'te devrimci harekete katılan Arşinov, önceleri, Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisi'ne üyeydi. 1905 yenilgisinin açtığı tartışmalar sonucunda anarşistlere katıldı. 1906 ve 1907'de çeşitli şiddet eylemlerinde bulundu. Kısa bir süre sonra yakalanıp idama mahkûm edildi. Ancak, dosyası temyizdeyken kaçma fırsatı buldu. Fakat 3 yıl sonra Avusturya'da yakalanıp Çarlık yetkililerine teslim edildi. Yeniden yargılanarak 20 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. 1917 Şubat Devrimi'nde bütün tutuklularla birlikte serbest bırakıldı. Nisan 1919'da Gulya-Polye'ye giderek Mahnovist harekete katıldı. Kültür-Eğitim Seksiyonu sorumlusu olarak ayaklanma dönemi boyunca bölgede çalıştı. Hareketin yenilgisinden sonra yurtdışına çıktı. Sürgündeki diğer arkadaşlarıyla birlikte başlattığı örgütlenme çabalarının sonuçsuz kalması ve yaşanan acı polemikler Arşinov'da büyük bir düş kırıklığı yarattı. 1932 yılının sonlarında Paris'teki Sovyet elçiliği aracılığı ile Sovyetler Birliği'ne geri döndü. Ancak anarşistlere Sovyet devletini tanımaları yönünde çağrıda bulunacak kadar anarşizmden uzaklaşarak SBKP'yle yakın ilişkilere girdi. 1937'de 'Moskova Temizlikleri' döneminde anarşist geçmişi nedeniyle kurşuna dizildi.

Böylece 1907'de Çarlık mahkemelerinin hakkında verdiği ancak infaz edemediği ölüm cezası, Bolşevik Komünist Partisi tarafından yerine getirilmiş oldu.

Arşinov aynı zamanda Ukrayna Anarşist Hareketi'nin canlı tanığı ve bu hareketin ve iç savaşın anlatıldığı Mahnovşçina isimli kitabın yazarıdır.

23 Aralık 1906'da Arşinov ve yoldaşları Yekaterinoslav yakınlarında Amur işçi bölgesinde bir karakolu havaya uçurdu.

7 Mart 1907'de Arşinov Aleksandrovsk ana tren hangarı yöneticisi Vasilenko'yu 100'den fazla işçiyi askeri mahkemeye teslim ederek öldürülmelerine ve hapse konmalarına neden olduğu için herkesin gözü önünde öldürerek bölgede bir kahraman haline geldi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ . İstanbul: Kaos Yayınları. 1998. ISBN 975-700506-1.  Eksik ya da boş |başlık= (yardım)