İçeriğe atla

Devrimci Askerî Konsey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Devrimci Askeri Konsey sayfasından yönlendirildi)
Devrimci Askerî Konsey'in 1925'teki fotoğraf

Devrimci Askerî Konsey (RusçaРеволюционный Военный Совет; Revolyutsionny Voyenny Sovyet), Devrimci Savaş Konseyi'[1] veya Revvoyensovyet (Rusça: Реввоенсовет) 2 Eylül 1918'de Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'nde Tüm Rusya Merkezi Yönetim Komitesi tarafından kurulan yüksek yetkili askerî konsey.[2]

Devrimci Askerî Konsey'den önce Yüksek Askerî Konsey (Высший военный совет, Vysshy voyenny sovyet) ve Savaş ve Donanma İşleri Halk Komiserliği Konseyi adıya iki ana askerî konsey kurulmuştu. Kuruluş kararnamesi ile birlikte tüm savaş cephelerindeki askerî örgütler konsey başkanının emrinde oldu. Konseyin ilk başkanı Lev Troçki ile Letonyalı asker Jukums Vācietis oldu. 1919 yılında Vācietis'in yerine Sergey Kamenev başkan olarak atandı.

30 Kasım 1918'de, ülkenin kaynaklarını savunmaya yönelik olarak harekete geçmek amacıyla Çalışma ve Savunma Konseyi kuruldu. Fiilen Vladimir Lenin tarafından yönetilen konseyin yönetim kurulu Lenin, Tüm Rusya Merkezi Yönetim Komitesi adına Josef Stalin, temsilci Troçki başkanı ve birkaç yetkili kişiden oluşuyordu .

Devrimci Askerî Konsey 1934'te dağıtıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pearce, Brian (1934). "Sovetskaia Literatura" (İngilizce). 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2018. 
  2. ^ Earl F. Ziemke: The Red Army 1918–1941: From Vanguard of World Revolution to US Ally. Frank Cass, New York 2004.