Devrimci Askeri Konsey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Devrimci Askeri Konsey (RusçaРеволюционный Военный Совет; Revolyutsionny Voyenny Sovyet), Devrimci Savaş Konseyi'[1] veya Revvoyensoviet (Rusça: Реввоенсовет) 2 Eylül 1918'de Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'nde Tüm Rusya Merkezi Yönetim Komitesi tarafından kurulan yüksek yetkili askeri konsey.[2]

Devrimci Askeri Konsey'den önce Yüksek Askeri Konsey (Высший военный совет, Vysshy voyenny sovyet) ve Savaş ve Donanma İşleri Halk Komiserliği Konseyi adıya iki ana askeri konsey kurulmuştu. Kuruluş kararnamesi ile birlikte tüm savaş cephelerindeki askeri örgütler konsey başkanının emrinde oldu. Konseyin ilk başkanı Lev Troçki ile Letonyalı asker Jukums Vācietis oldu. 1919 yılında Vācietis'in yerine Sergey Kamenev başkan olarak atandı.

30 Kasım 1918'de, ülkenin kaynaklarını savunmaya yönelik olarak harekete geçmek amacıyla Çalışma ve Savunma Konseyi kuruldu. Fiilen Vladimir Lenin tarafından yönetilen konseyin yönetim kurulu Lenin, Tüm Rusya Merkezi Yönetim Komitesi adına Josef Stalin, temsilci Troçki başkanı ve birkaç yetkili kişiden oluşuyordu .

Devrimci Askeri Konsey 1934'te dağıtıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pearce, Brian (1934). "Sovetskaia Literatura" (İngilizce). Erişim tarihi: 31 Mayıs 2018. 
  2. ^ Earl F. Ziemke: The Red Army 1918–1941: From Vanguard of World Revolution to US Ally. Frank Cass, New York 2004.