Nestea

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nestea
Nestea logo.svg
Tip Buzlu çay
Üretici Nestlé
Dağıtıcı Nestlé
Köken İsviçre İsviçre
İlk üretim yılı 1977
Bağlantılı ürünler Lipton Ice Tea, Fuse Tea , Didi

Nestea, Nestlé & The Coca-Cola Company ortaklığıyla üretilen bir buzlu çay markasıdır. Alkolsüzdür. 1948 yılında İsviçrede yaratılmıştır. 1977 yılından itibaren Unilever & Pepsi ortaklığının ürettiği Lipton Ice Tea'ye karşı rekabet amacıyla üretilmeye başlanmıştır. Coca-Cola tarafından üretilir ve Nestlé tarafından dağıtılır. Bu, sıvı ve toz çay konsantreleri, buzlandırılmış çaylar ve satıcı veya satış makinesi tarafından dağıtılan hazır içecek şişeleri dahil olmak üzere düzenli ve diyet formları, çay ürünleri, çeşitlerini sağlar. İçecek farklı ülkeye bağlı olarak, çeşitli tatlarla geliyor.

2012 yılı Ocak ayında, Coca Cola ve Nestle arasındaki ortak girişimin, yıl sonuna kadar aşamalı olacağı açıklandı. Coca Cola başka bir marka olan Fuse Tea adı altında aynı içki imalatına devam ederken Nestlé, Nestea markası hakkını korudu.Nestea şimdi tüm dünyada sadece Nestleye ait bir markadır.

Nestea dünyanın 120-den fazla ülkesinde satılmakda ve tüketilmekdedir. Türkiyede 2012 yılına kadar Coca-Cola İçecek A.Ş., Nestle ve The Coca-Cola Company arasındaki sözleşme esasında Nestea üretilirdi. 2012 yılının sonunda anlaşmanın bitmesi ile beraber, Nestea-ya Coca Cola taraından son verilmiştir.[1] Coca Cola, onun yerine Fuse Tea İçecek markası sunmuştur.[2][3].

Malzemeleri: Su, şeker, asitlik düzenleyiciler (sitrik asit, sodyum sitrat), doğal tatlandırıcılar, siyah çay ekstresi, limon suyu % 0.1, antioksidan askorbik asit.

Ürünleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nestea tüm dünyada farklı meyvelerden ve birkaç meyve karışımlarından hazırlanmakdadır:

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]