Beyaz Kola

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Beyaz Kola (rusça:Бесцветная кока-кола, yani renksiz Coca-Cola) Sovyetler Birliği Mareşali Georgy Zhukov'un isteği üzerine 1940'larda üretilen kola'nın açık bir varyantı için bir rumuz addır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyaz Coca-Cola, Batı Avrupa'daki muadili tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında ya da kısa bir süre sonra tanıtıldı. Batı Avrupa'da Müttefik Devletler Kuvvetler Yüksek Komutanı, Dwight D. Eisenhower, aynı zamanda da içkinin hayranıydı.

Coca-Cola'nın Sovyetler Birliği'nde Amerikan emperyalizminin bir simgesi olarak görüldüğü zaman Zhukov'un böyle bir ürünü tüketmek gibi fotoğraflanmaya veya rapor edilmesine isteksiz davrandı. Gazeteci Tom Standage'a göre, Zhukov daha sonra Coca-Cola'nın votkaya benzeyecek şekilde üretilip paketlenip paketlenemeyeceğini sordu.[1]

Mareşal Zhukov'un bu soruşturmasını İşgal Avusturyası'nın komutanı General Mark W. Clark aracılığıyla yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Harry S. Truman'a ilettiği bildirildi. Başkanın personeli Coca-Cola Export Corporation Yönetim Kurulu Başkanı James Farley ile görüştü. O dönemde Farley, Avusturya da dahil olmak üzere Güneydoğu Avrupa'daki 38 Coca-Cola tesisinin kurulmasını denetliyordu. Farley, büyük bir şişeleme tesisinin kurulmasını denetlemek için 1946'da Avusturya'ya gönderilen Coca-Cola Company'nin teknik sorumlusu Mladin Zarubica'ya özel sipariş verdi.[2] Zarubica, Coca-Cola'dan renklendirmeyi kaldırabilen ve böylece Marshal Zhukov'un dileğini yerine getiren bir kimyager buldu.

Coca-Cola'nın renksiz versiyonu, ortada kızıl yıldız ile beyaz bir kap sporu yapan düz, şeffaf cam şişeler kullanılarak şişelenmiştir. Şişe ve kapak, Brüksel'deki Crown Holdings ve Seal Company tarafından üretildi. Beyaz Kola'nın ilk nakliyesi 50 vakadan oluşuyordu.

Coca-Cola Company için sıra dışı bir sonuç, o sırada Avusturya'daki işgalci güçlerin empoze ettiği düzenlemelerin olmasıydı. Yani, Coca-Cola tedarik ve ürünleri bir Sovyet işgali bölgesini taşımak için gerekliydi, Lambach şişeleme tesisi ve Viyana depo arasında taşınmaktadır. Sovyet bölgesine giren tüm malların normal olarak yetkililer tarafından temizlenmesi için haftalar sürerken, Coca-Cola gönderileri hiçbir zaman durmadı.[3] Daha sonra PepsiCo tarafından açık bir içecek üretme girişimi yapıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]