Lipton

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lipton
TipÇay
Kuruluş1890
KurucuThomas Lipton
Genel merkezi,
Önemli kişilerThomas Lipton
ÜrünÇay, buzlu çay
SahibiUnilever
Web sitesiResmi sitesi

Lipton, Unilever'e ait bir çay firması. Thomas Lipton tarafından 1890 yılında Glasgow, İskoçya'da kuruldu. Günümüzde 110'un üzerinde ülkede mevcuttur. Lipton özellikle Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu, Asya ve Avustralya bölgelerinde popülerdir. 1991 yılında PepsiCo ile yapılan ile Pepsi-Lipton International (Pepsi Lipton Ortaklığı) ortak girişimi sayesinde Lipton Ice Tea buzlu çayları, Pure Leaf çayları ve Brisk markası, başka girişimlerden ise No Fear spor giyimleri, Ethos Water suları, Frappuccino kahvelerini üretiyor, ayrıca Ocean Spray kooperatifi yönetiyor.

Şirket tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lipton çayı

Lipton, 1893 yılında Thomas Lipton tarafından şirketin temeli atıldı. 2003'te Pepsi ile anlaşınca Pepsi-Lipton International (LIP) kurulmuştur.

Thomas Lipton[değiştir | kaynağı değiştir]

Thomas Lipton

Lipton markasının isim babası Thomas Lipton, 1850'de Glasgow'da doğdu. Babasının bakkal dükkânında iş hayatına atılan Thomas, 15 yaşındayken yeni atılımlar, yeni ufuklar için Amerika'nın yolunu tutmuştu. Pazarlama ve satış teknikleri hakkında pek çok bilgi edinen Thomas, ülkesine dönüp babasıyla birlikte çalışmaya başladıysa da anlaşamadılar.

Lipton ice tea logosu

Lipton dünya çapında[değiştir | kaynağı değiştir]

110'dan fazla ülkede mevcuttur, Lipton Avrupa, Kuzey Amerika, Afrika ve Orta Doğu'da özellikle popüler, Asya ve Avustralya'yı (Avustralya ve Yeni Zelanda) yanı sıra Latin Amerika ve Karayiplerde de yayılmıştır. Onun İngiliz kökenlerine rağmen, Lipton siyah çay (örneğin Sarı Etiket gibi) İngiltere'de piyasaya dahil değildir ve ana İngiliz mağazalarında bulunamadı. Ancak, Lipton Ice Tea ve meyve çayları İngiltere'de mevcuttur.

Markaları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Lipton Yellow Label- Sir Thomas Lipton kırmızı Lipton kalkan Sarı paketin ilk sürümü yarattığı zaman, 1890 yılından bu yana satıldı ve hangi bu güne kadar Lipton Yellow Label markasını simgeliyor. Dünya çapında 150 ülkede satılmaktadır. Lipton Yellow Label çay çeşitli türleri bir karışımıdır. Lipton Yellow Label karışım çay poşetlerinde mevcut olup, Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya'da tercih biçimidir.
  • Lipton Buzlu Çay- birçok pazarda Lipton Ice Tea olarak bilinen, Lipton ve PepsiCo tarafından satılan bir buzlu çay markası.
  • Lipton Pyramid Tea-Lipton, diğer çay markalarının görüldüğü gibi tetrahedral (Dört yüzlü) torba biçimi kullanarak çay üretmektedir. Lipton Clear ayrıca beş varyantları başlatdı - Earl Grey Tea, İngiliz kahvaltısı çay, şeftali Mango Çay, Yeşil çay Mandalina Portakal, Nane ve Papatya Çay.
  • Pure Leaf- (Saf Yaprak) Pepsi-Lipton ortak girişim tarafından Kuzey Amerika'da öncelikle dağıtılan bir buzlu çay markası. Lipton Iced Tea ve Briskin aksine, her ikisi de, bir baz için dondurularak kurutulmuş bir anlık çay toz kullanımı olup, Pure Leaf sıvı formda demlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]