Fruitopia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fruitopia
Fruitopia.jpg
Tip İçecek
Üretici The Coca-Cola Company
Köken ABD

Fruitopia, 1994 yılında The Coca-Cola Company tarafından tanıtılan ve gençlere ve genç yetişkinlere yönelik meyve aromalı bir içecek markasıdır. New York Times'ın iş raporlarına göre, Snapple ve diğer aromalı çay içeceklerinin başarısına karşı Coca-Cola'nın bir itme gücünün bir parçası olarak icat edildi.[1] Marka, 1990'ların ortasındaki satış hacmini on yıl sonuna kadar süren satışlara devam etmeden önce önemli bir artış gösterdi. Kanada'da ve Avustralya'da bir meyve suyu markası olarak bulunmasına rağmen, 2003'te, ABD'nin çoğunda Fruitopia kaldırıldı.[2] Ancak, seçkin lezzetler Coca-Cola'nın başarılı Minute Maid (Cappy) markası altında yenilenmiştir. Fruitopia marka adının kullanımı, günümüzde hâlen ABD'deki bazı McDonald's restoran lokantaları dahil olmak üzere birçok ülkede çeşitli içeceklerle devam ediyor.[3]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fruitopia, Coke'un eski pazarlama şefi Sergio Zyman'ın bir evcil hayvan projesiydi. Şirket, Fruitopia'nın 1990'ların ortalarında hızlı bir şekilde popülerlik kazanmasına olanak tanıyan 30 milyon dolarlık bir pazarlama bütçesi harcadı. İçecek, popüler animasyon dizisi The Simpsons'ta bile belirtilebildi.[4] Fruitopia satış makinesi araçları, okullarda ve üniversite kampüslerinde de sodaya ek olarak yer aldı.

1990'ların sonunda, Fruitopia karlı bir profil sürdürmek için uğraştı. 2003'te Fruitopia hattının tümü Amerika Birleşik Devletleri'nde durduruldu, bazı lezzetleri Minute Maid rumuzu altında yenilendi. Dünyanın en büyük meyve suyu markası olan Minute Maid, Fruitopia'nın satılmayan satışlarından büyük ölçüde sorumluydu. PepsiCo tarafından meydana gelen benzer bir durumda da, kendi Tropitopya klonu Fruit Works'ü, kalıcı Tropicana ile değiştirdi.[5] Bölgedeki başarısı nedeniyle, Fruitopia suyu Kanada'da çok çeşitli tatlarda hala mevcuttur ve Avustralya ve Yeni Zelanda'da bir meyve suyu markası olarak satılmaya devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]