Pepsi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pepsi
Pepsi logo 2008.svg
Tip Meşrubat,Kola
Üretici PepsiCo
Köken Amerika Birleşik Devletleri Amerika
İlk üretim yılı 1903
Renk Karamel

Pepsi, 1903 yılında ABD'de yaratılmış,PepsiCo tarafından üretilen dünyada en popüler alkolsüz içecek markasından biridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Pepsinin mucidi Caleb Davis Bradham
Pepsinin 1902-1905 yıllardakı logosu

Pepsi ABD'nin Kuzey Karolina eyaletinde yaşayan Caleb Bradham tarafından bulunmuştur.Bu kişi 1867 yılında Kuzey Karolinada doğdu. İlk önce doktor olmak isteyen Caleb doğduğu eyalette söz konusu tıpp ihtisası üzere üniversiteye girdi. Sonra Maryland eyaletinde eğitimini sürdürdü. Fakat o sırada bir yandan tıp eğitiminin zorlaşması ve pahalaşması, diğer yandan da babasının biznesinin iflas etmesi Calebin eğitimini yarıda bırakmasına neden oldu. Kendi toprağına dönüp çalışmaya başladı. Bununla beraber, tıp alanına sevgisini koruyan Caleb biraz çalıştıktan sonra Maryland Üniversitesi'nde eczacılık alanında eğitimine devam etti. Üniversitesi bitirip Kuzey Karolinaya döndü. New Bern kentinde eczane açıp çalışmaya başladı.   Caleb 1893 yılında ilk içecek hazırlamayı denedi ve içeceyi geliştirmeye çalışdı.1898 yılında Bradham, içeceği eczanesinde yaptı ve New Bern şehrinde "Brad's Drink" ("Brad'in İçeceği") olarak piyasaya sürdü. Karbonatlı su, şeker, vanilya ve nadir yağlar, kola fındığından oluşan içecek piyasaya mide ilacı adı ile tanıtıldı.Bradham 1898 yılında rakibinden 100 dolar karşılığında "Pep Cola" ticari ismini satın alarak kullanmaya başlamıştır.[1] Daha sonradan ürün "Pepsi Cola" adını aldı ve muhtemelen adı, yapımında kullanılan sindirim enzimi pepsin ile kola fındığından gelmektedir.[2] Kimyacı olan Caleb Bradham, Pepsi'yi sindirime yardımcı olması ve enerji vermesi amacıyla geliştirmiştir.[3] Böylece 1903 yılında Caleb sindirim enzimi olan pepsinden esinlenerek yarattığı ürünün adını değiştirip "Pepsi-Cola" yaptı ve içkiyi resmi kaydetdi.Hemin yılda Bradham "Pepsi-Cola" nın camlara doldurulmasını kiraladığı bir depoya transfer etti. Aynı yıl kimyager 7.968 galon içecek satmayı başardı. Sonraki yıl "Pepsi" 6 unsiyalıq şişelerde satılmaya başlatıldı. Satışlar 19,848 gallona dek arttı. 1905 yılında Caleb "Pepsi" nin logosunu 1898 yılındaki orijinal tasarımından sonra ilk kez değiştirdi.1906 yılında ABD Gıda Enstitüsünün içecek içerisinde zararlı bir madde olmadığını görmesiyle satışı serbest bırakılmıştır. Artan talebin de etkısıyle ilk şişeleme fabrikaları Kuzey Karolina eyaletinin Durham ve Charlotte kentlerinde kurulmuştur.

Pepsinin logosu 1940-1950 yılında

İflas dönemi ve satılması[değiştir | kaynağı değiştir]

1923 yılında I. Dünya Savaşı'nın etkileri yüzünden şekerin fiyatında yükselme oldu.Calebin tüm çabalarına rağmen şirket iflas etti.iflasın işlemi sırasında Caleb Bradham içeceğin tarifini federal mahkemeye sundu. Onun varlığı belirsiz milyardere satıldı.Bazı kaynaklarda ise markanın Roy C. Megargel adlı işadamının satın aldığı bildirildi.Ancak sekiz yıl sonra, 1931 yılında şirket bir daha iflas etti. Bu kez işletmeyi “Loft Inc” şirketinin sahibi Charles Guth satın alır.1922-1933 yıllarında arasında üç kez, Coca-Cola Şirketi Pepsi-Cola şirketi satın almak için teklifde bulunsa da, her vesileyle reddedildi.Büyük Depresyon yıllarında "Pepsi" başarılı pazar politikası sürdürerek rakiplerini,özellikle Coca-Colayı sıkıştırmayı başardı.[4] 12 unsiyalıq "Pepsi-Cola" camları 5 sente satılıyorken, aynı dönemde "Coca-Cola" nın 6 unsiyalıq şişesi 5 sente idi. Böylece, "Pepsi-Cola" rakibinin müşterilerini kendine çekmeyi başardı. 1934 yılında markanın yaratıcısı Caleb öldü. 1936-1938 yıllarında şirketin gelirleri iki kat artarak, 2 milyon dolara yükseldi.

Pepsi 2000 yıllarda logosu

1939 yılında "The Pepsi Cola Company" yeniden satınalma oluştu. Bu kez onu "Phoenix Securities" in başkan yardımcısı Walter Staunton Mack Jr. satın aldı. Pazarlama konusunda mükemmel olan Mack eski İngiliz balladasının müziği bazında reklam çarkı çekti. Bu reklam Pepsinin başarısına büyük tekan verdi ve dünyanın 55 dilinde yayımlandı. Mackın büyük katkıları sayesinde Pepsi hem ABD,hem de ABD dışında Coca-Colanın en büyük rakibine dönüştü.İkinci Dünya Savaşı döneminde ise Pepsi rakipleri Royal Crown ve Dr. Pepperi geride bırakarak, pazar konumuna göre Coca-Coladan sonra ikinci içecek olur. Ayrıca, "The Pepsi Cola Company" Amerikan askerlerine destek olmak amacıyla camlarının tasarımını kırmızı-mavi-beyaz renginde tasarladı. 1956 yılında artık dünyanın 61 ülkesinde "Pepsi-Cola" nın 149 fabrikası faaliyet gösteriyordu.1963 yılından şirketin başkanı olan Donald M. Kendall ve Frito-Layin başkanı Herman Lay 1965 yılında şirketlerini bir çatı altında birleştirerek PepsiCo şirketini kurdular. Bugün dünyanın birçok ülkesinde şişeleme ve üretim fabrikası bulunan Pepsi, hemen hemen tüm ülkelerde satılmakta ve büyük bir pazar payına sahiptir.

Pepsinin tarifi[değiştir | kaynağı değiştir]

Barışmaz rakibi Coca-Coladan farklı,Bradham Pepsinin tarifini gizli saklamayı başaramamışdı. Şirketin iflas etmesi sonucunda bu gizlilik bozulmuştu.1923 yılında Bradhamın mahkemeye verdiyi belgede Pepsinin tarifi şöyle idi:7500 libre şeker, 1200 galon su,12 galon Karamel,12 galon misket limonu suyu, 58 libre fosforik asit, 0.5 galon Etanol, 6 ons limon yağı, 5 ons portakal yağı,4 ons tarçın yağı,2 ons Hindistan cevizi yağı,2 ons Kişniş yağı bulunuyordu. Amerika Birleşik Devletlerinde Pepsi karbonatlı su, yüksek fruktozlu mısır şurubu, karamel rengi, şeker, fosforik asit, kafein, sitrik asit ve doğal tatlar ile yapılıyor.12 ons Pepsinin içinde 41 gram karbonhidrat, 30 mg sodyum,0 gram yağ, 0 gram protein, 38 mg kafein , 150 kalori vardır.Ağustos 2010'da, Pepsi yapay yüksek potansiyelli tatlandırıcıların geliştirilmesi için Senomyx ile 4 yıllık anlaşmaya vardı. Sözleşme kapsamında, PepsiCo 30 milyon dolar karşılığında Senomyx teknolojisini kullanarak kendi ürünlerinde kullanacakdır.Bu işbirliği sayesinde Pepsi tatlı arttırıcı keşfedilmesi, geliştirilmesi ve ticarileştirilmesini yapacak ve daha düşük kalorili Pepsi içecekler piyasaya sürücektir.Eylül 2012'de Pepsi % 30 daha az şeker içeren Pepsi Next adında yeni bir ürün ve sıfır kalorili tatlandırıcı olarak Stevia ürününü piyasaya sürdü. 2012 tarihinde Coca-Cola ve Pepsi şirketleri ABD yasaları uyarınca ürünlerinin üzerine kanser uyarı etiketi konulmaması için içeceğe karamel rengi veren 4 - metilimidazol maddesini azaltmışlardır.[5] Şirketler ürünlerinde herhangi bir kanser riski olmadığı ama bunun önlem almak adına gerekli olduğunu belirttiler. Aynı zamanda ürünlerin tadında herhangi bir değişiklik olmayacağını söylediler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]