Nehсül Belağa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ali
Allah'ın Arslanı - (Esedullah)

Rashidun Caliph

Nehсül Belağa (Arapça: نَهْجُ الْبَلاَغَة - belagat yolu), dördüncü İslâm halifesi Ali bin Ebu Talib'in kısa halifeliği sırasında irad ettiği hutbelerinin, emirlerinin ve mektuplarının toplandığı kitap.


Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nehc’ul Belağa, 239 hutbe, 79 mektup ve 480 hikmetli kısa sözden oluşur. Bu sözleri bu ad altında hicrî beşinci yüzyılın başında biraraya toplayan ve Seyyid Râzî adıyla tanınan Şii âlimi Muhammed bin Hasan Musevîdir.

Şiilerdeki önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslı Arapça olan kitap, bin yıl boyunca İngilizce, Fransızca, Almanca, Farsça, Urduca ve Türkçe gibi birçok dile tercüme edilmiştir. Farklı bölümlerinin uslûbu tektir.[1]

Şia'da çok önemli olan kitap, yaratıkların sözünün üstünde ve Allah'ın sözünün altında olarak görülür.[2]

Sünnilere göre değeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nehсül Belağa

Kitap, Sünnîler tarafından mûteber görülmemektedir. Yazarının ve şerh edenlerin ard niyetliliği öne sürülmektedir.[3][4][5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nehc’ul Belağa’yı Tanıyalım" (Türkçe) (HTML). Türkiye Câferîleri Sitesi. http://www.caferilik.com/kutuphane/hadis/nehculbelaga/taniyalim.htm. Erişim tarihi: 2012-06-12. "4- Üstat Halil Hindavi şöyle diyor: "Nehc'ul Belağa gibi farklı bölümlerinin, bir tek üslupla ve bir kişi tarafından yazılan bir başka kitap göremiyorum. Bu yüzden önemle vurguluyor ve tekrar ediyorum ki Nehc’ul Belağa bir tek şahıstan ortaya çıkmış ve ona bir tek nefes üflenmiştir."" 
  2. ^ "Nehc’ul Belağa’yı Tanıyalım" (Türkçe) (HTML). Türkiye Câferîleri Sitesi. http://www.caferilik.com/kutuphane/hadis/nehculbelaga/taniyalim.htm. Erişim tarihi: 2012-06-12. 
  3. ^ "Nehc-ül-belaga Kitabı Nedir" (Türkçe) (HTML). İslâm Forum. http://www.islamforum.net/f133/nehc-ul-belaga-kitabi-nedir-28113/. Erişim tarihi: 2012-06-12. 
  4. ^ "Nehc-ül Belaga" (Türkçe) (HTML). İslâm Forum. http://www.dinibilgiler.eu/nehc-uel-belaga.html. Erişim tarihi: 2012-06-12. 
  5. ^ "Nehcül-belaga'da Ebu Hüreyre (ra) Güvenilmeyeceği" (Türkçe) (HTML). Mumsema İslâm arşivi. http://www.mumsema.com/sahabe-hakkinda-yazilar/90555-nehcul-belagada-ebu-hureyre-ra-guvenilmeyecegi.html. Erişim tarihi: 2012-06-12.